Search
Close this search box.

انواع هود آشپزخانه

انواع هود اشپزخانه

هود یکی از اجزای آشپزخانه است که کاربری بسیار مهمی دارد و از طرفی دیگر در ظاهر آشپزخانه شما بسیار نقش مهمی دارد.

شناختن انواع ان، کمک مهمی به انتخاب کردن توسط شما است

ضرورت استفاده از هود در آشپزخانه

هود  وسیله‌ای در آشپزخانه است که هم فضای را زیبا کرده و هم کیفیت هوای این بخش از خانه را بهبود می‌دهد. هدف از طراحی هود، فارغ از سبک و مدل آن، از بین بردن بوها، مواد محرک و چربی‌هایی است که با پخت و پز وارد هوای محیط شده‌اند. وقتی هود را روشن می‌کنید هوای آلوده از طریق فن دستگاه که هوا را مکش و به گردش در می‌آورد؛ یا به بیرون منتقل شده و یا فیلتر می‌شود. اگر ساختمان سیستم تهویه هوای مناسبی نداشته باشد ممکن است بر اثر پخت و پز زیاد، اعضای خانواده در معرض گازهای خطرناکی مانند مونوکسید کربن قرار بگیرند. در زیر لیستی از چندین علتی که ضرورت استفاده از هود در آشپزخانه و کاربرد انواع هود را مشخص می‌کنند آورده شده است:

کاهش گرما و بخارات موجود در فضا: اگر گردش هوای مناسبی در آشپزخانه وجود نداشته باشد؛ هوای این بخش از خانه بسیار گرم و گرفته می‌شود. سیستم تهویه هوای هود به جذب هر گونه رطوبت موجود در هوا کمک می‌کند. رطوبت بیش از حد نه تنها موجب گرفتگی هوا می‌شود؛ بلکه می‌تواند باعث ترک خوردن رنگ دیوارها و سقف شود.

جلوگیری از تجمع چربی: چربی متساعد شده از مواد غذایی حین پخت و پز می‌تواند باعث رشد کپک و قارچ در گوشه و کنار آشپزخانه شود. ضمن اینکه چربی می‌تواند به بدنه کابینت‌ها چسبیده و ذرات گرد و غبار را به خود جذب کند. سیستم فیلتراسیون هود به تمیز نگه داشتن کابینت‌ها و وسایل دیگر مانند یخچال کمک می‌کند و در عین حال طول عمر کابینت‌ها را افزایش می‌دهد.

کنترل میزان دود: دودی که حین و پخت و پز از داخل قابلمه خارج می‌شود می‌تواند روی سطوح نرم مانند پرده نشسته و باعث تحریک چشم شود. ضمن اینکه دود برای گیاهان آپارتمانی نیز بعضا سمی محسوب می‌شود.

خارج کردن بوی غذا: رایحه‌های نامطبوع ناشی از آشپزی مانند بوی سرخ کردن ماهی و میگو می‌تواند روی پرده‌ها، اثاثه یا لوازم دیگر و سایر سطوح نرم بنشیند و موجب آلودگی سطحی شود. با روشن کردن هود می‌توانید از کثیف شدن کابینت نئو کلاسیک و سایر وسایل در اثر تماس با بو جلوگیری کنید.

هود بالای کابینت

هود زیر کابینتی

این نوع یکی از رایج ترین هودهای مورد استفاده در آشپزخانه های امروزی است .که نسبت به انواع دیگر قیمت به صرفه تری دارد .

این هود زیرکابینت بالایی اجاق گاز نصب میشود و به طرز بسیار خوبی میتواند تمام گرما و دود را جذب کند .

همینطور ، نصب این نوع نسبتا آسانی دارد و هزینه کمتری از بسیاری از انواع دیگر دارد .

هود دیواری

البته ای نوع هود را به اسم “کابینت شومینه ای ” شناخته میشود. به دلیل اینکه بیشتر مواقع به دودکش شباهت دارند .

این نوع در جایی از اشپزخانه نصب میشوند که هیچ کابینتی در اطرافشان نیست . به طور کامل اجاق گاز را پوشش میدهند و مجرای مکش آن را به طور کامل میتوان دید .

هود دیواری قیمت بیشتری نسبت به زیرکابینتی دارد.

هود توکار

یکی از مهم ترین دلایل انتخاب این نوع زیبایی آن است . زیرا هود رو کابینت به گونه ای طراحی میشود که دیده نشود و این نوع به کسانی توصیه میشود که زیبایی برای شما بسیار مهم است .

این مدل برای انعطاف پذیری در فضا عالی و مقرون به صرفه است .

هود توکار اشپزخانه

هود جزیره ای

هود جزیره ای شباهت زیادی به مدل دیواری دارد اما تفاوت آنها این است که  در فضایی به کار میرود که دیواری برای نصب وجود ندارد .

این هود به جای متصل شدن به دیواری کنار ، از سقف به صورت آویزان نصب میشود . با اینکه این مدل گران تر از دو نوع دیگر است اما نظر دکوراسیون و طراحی اشپزخانه فوق العاده زیبا است .

 هود آسانسوری

این نوع به کسانی توصیه میشود که علاقه دارند هود خود را جایی غیر از بالای اجاق گاز نصب کنند . این هود به کانال های زیر کف وصل شده است و بنابراین زمانی که شما آن را روشن میکنید بالا می آید و مکش کردن دود و هوا از سطح اجاق گاز را شروع میکند .

 

کابینت بالای هود

کابینت بالای هود معمولا فضایی مناسب برای نگهداری و ذخیره‌سازی وسایل و موادی است که در اثر تماس با حرارت آسیب نمی‌بینند. این کابینت معمولا برای پوشش خروجی یا همان دودکش هود کاربرد داشته و بیشتر جنبه تزیینی دارد. در قسمت بالای گاز کابینت هایگلاس بهتر است مواد زیر را نگهداری نکنید:

فاسدشدنی‌ها: کابینت بالای اجاق گاز مکان مناسبی برای نگهداری از مواد فاسدشدنی مانند سبزیجات، میوه‌ها و نوشیدنی‌های باز شده نیست. گرما و رطوبتی که اغلب در حین پخت و پز از طریق هود و از داخل این کابینت به بیرون منتقل می‌شود می‌تواند باعث فاسد شدن سریع این غذاها شود.

ظروف و لوازم پرکاربرد آشپزخانه: هر وسلیه‌ای که به طور منظم و هر روز از آن استفاده می‌کنید بهتر است در کابینت‌های زمینی نگهداری شود. به این ترتیب لازم نیست مرتبا صندلی زیر پای‌تان گذاشته و درب کابینت بالای هود را برای دسترسی به این وسیله باز و بسته کنید.

وسایل کوچک: اقلام کوچک را وقتی در کابینت بالای هود یعنی در ارتفاع می‌گذارید هنگام برداشتن ممکن است از آن بالا به زمین بیفتند. بنابراین اگر قصد دارید وسایلی مانند درب باز کن یا کفگیر و ملاقه را در کابینت بالای هود نگهداری کنید؛ حتما آنها را داخل یک سبد بگذارید.

محصولات غذایی دارای جعبه یا کیسه کاغذی: هنگام پخت و پز معمولا گرما و رطوبت زیادی وارد کابینت بالای گاز می‌شود. جعبه و کیسه مقوایی یا کاغذی می‌تواند این رطوبت را جذب کرده و بعد از مدتی منجر به فاسد شدن غذا یا کپک زدن آن شود. اگر می‌خواهید مواد غذایی را در کابینت بالای اجاق گاز نگهداری کنید؛ مطمئن شوید که در ظروف پلاستیکی یا شیشه‌ای دربسته قرار دارند.

در عوض کابینت بالای هود برای نگهداری از وسایل زیر مناسب است:

مواد غذایی کنسرو شده: کنسرو را می‌توان به راحتی برای مدت طولانی در کابینت بالای اجاق گاز نگهداری کرد. این مواد غذایی بسیار پایدار هستند و تحت تاثیر حرارت یا رطوبت اضافی حاصل از پخت و پز قرار نمی‌گیرند. این قسمت از کابینت هایگلاس برای نگهداری از مواد غذایی کنسرو شده بسیار مناسب است. اکثر کنسروها را می‌توان برای مدت طولانی در بالای هود نگهداری کرد.

روغن پخت و پز و سرکه: روغن‌های مخصوص پخت و پز و سرکه که در بطری‌های شیشه‌ای عرضه می‌شوند در این بخش از کابینت ماندگاری طولانی‌تری دارند. نگهداری از روغن در این کابینت دسترسی شما به این ماده غذایی را در طول روند پخت و پز ساده‌تر می‌کند.

وسایل برقی کوچک: ابزارهایی مانند همزن که کمتر در طول هفته مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز قابل نگهداری در این قسمت از کابینت آشپزخانه هستند.

 چرا هود نیاز به نصب کابینت دارد؟

بسیاری از مشتریان هنگام سفارش محصول مورد نظر خود این سوال را از کابینت‌ساز می‌پرسند که آیا نصب هود در آشپزخانه ضروری و کاربردی میباشد ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به آنچه که در بخش ضرورت نصب کابینت بالای گاز به آن اشاره شد؛ نصب کابینت در بالای هود هم می‌تواند کاربردی بوده و هم با افزایش فضای نگهداری، ضرورت داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

آشپزخانه‌های امروزی نقش محوری را در هر خانه‌ای ایفا می‌کنند. اغلب افراد از این بخش نه تنها به عنوان مکانی برای پخت...
قیمت بالاتر کابینت هایگلاس ترک نسبت به نمونه ایرانی آن باعث شده تا خریداران به این موضوع مهم فکر کنند که تفاوت...
یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، چسباندن برچسب روی بدنه درب‌های کابینت است. در حال حاضر شرکت‌های...
تنوع در بازار هر محصولی به‌خصوص بازار فروش کابینت آشپزخانه مزایا و معایب خاصی دارد. یکی از مهم‌ترین معایب تنوع محصول که...