Search
Close this search box.

نظم دهنده کابینت چیست؟ کاربرد ارگانایزر کابینت

نظم دهنده کابینت

این روزها با وجود کوچک شدن ابعاد خانه‌های مدرن، استفاده از ابزارهایی که بتوانند فرصت استفاده بهینه از فضای موجود در خانه را برای شما فراهم کنند بسیار مهم است. یکی از بهترین محصولاتی که می‌توانید به کمک آن وسایل، مواد غذایی و حتی شوینده‌ها را در آشپزخانه سر و سامان بدهید؛ نظم دهنده کابینت AGT است. با استفاده از این قفسه‌های منظم و به دقت طراحی شده قادر خواهید بود که ادویه‌های مختلف، حبوبات، ظروف غذا، چای و قهوه، نایلون‌ها و پلاستیک‌ها، شوینده‌ها و لوازم بهداشتی را سر جای خودشان نگه داشته و از به هم ریختگی آشپزخانه جلوگیری کنید. انواع مختلفی از نظم‌دهنده یا همان ارگانایزر آشپزخانه در بازار وجود دارد که کاربردهای متفاوت اصلی‌ترین نقطه تمایز بین آنهاست.

 آشنایی با انواع نظم‌دهنده آشپزخانه

برای اینکه بتوانید از فضای آشپزخانه به شکل بهینه‌ای استفاده کنید؛ باید با انواع ارگانایزرهای که برای این هدف طراحی و تولید شده‌اند آشنا باشید. پرکاربردترین نظم‌دهنده‌های آشپزخانه عبارتند از:

نظم‌دهنده داخل کابینت

با نصب این نظم‌دهنده در داخل کابینت AGT می‌توانید بدون اینکه فضای زیادی اشغال کنید؛ ظروف غذا و کلیه وسایل برقی کوچک را در جای مناسب قرار دهید. این ارگانایزر برای چیدمان بهتر ظروفی مانند قابلمه‌ها و ماهیتابه‌های بزرگ بسیار کاربردی هستند.

شلف داخل کابینت

این مدل نظم‌دهنده یک نوع سبد فلزی است که با روکشی از رنگ کوره‌ای ضد رطوبت پوشیده شده و از مقاومت بالایی جهت نگهداری از وسایل سنگین برخوردار است. این نوع ارگانایزر را می‌توانید داخل کابینت قرار داده و از آن برای نگهداری از وسایلی مانند پیش‌دستی‌ها، کاسه‌ها، پیاله‌ها، دیس و حتی ماهیتابه‌ها استفاده کنید.

این محصولات یک نوع سبد خاص هستند که با ریل به دیواره داخلی کابینت متصل شده و دسترسی ساده و سریع به مواد غذایی و ظروف پخت و پز را برای شما فراهم می‌کنند. شما می‌توانید برای در امان ماندن وسایل کاربردی آشپزخانه خود از گرد و خاک و چربی، آنها را روی این سبد چیده و هر زمان که نیاز داشته با بیرون کشیدن سبد از روی ریل، به آنها دسترسی پیدا کنید. سبدهای ریلی بزرگ از چند سبد فلزی مفتولی تشکیل شده‌اند که به صورت طولی و عرض کنار هم قرار گرفته و به یکدیگر جوش داده شده‌اند. این سبک‌های آبکاری شده و ضد زنگ از نظر استحکام یکی از بهترین وسایلی هستند که برای نظم‌دهی به آشپزخانه می‌توانید از آنها استفاده کنید.  این نوع وسایل که به مرتب ماندن کشوها کمک میکنند گاهی به دیزاین بهتر آشپزخانه نیز کمک میکنند اکسسوری آشپزخانه کمک میکنند تا آشپزخانه ای خاص، شیک و مرتب داشته باشید تا در سریع ترین زمان به وسایل مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنید این اکسسوری ها انواع مختلفی دارند که هرکدام از انها مناسب یک سبک  و دیزاین آن اشپزخانه میباشد.

حبوبات منبعی سرشاری از پروتئین هستند و در فرهنگ غذایی ما از انواع آن به روش‌های مختلفی برای پخت غذاهای سنتی استفاده می‌شود. یکی از مشکلاتی که ممکن است استفاده از این منابع غذایی مفید و غنی از مواد مغذی به همراه داشته باشد؛ شیوه نگهداری از آنها به روشی اصولی است. حبوبات اگر به درستی خشک نشوند و در نگهداری از آنها به یک سری نکات مهم بی‌توجه شود؛ مورد هجوم حشراتی قرار می‌گیرند که از داخل این دانه‌ها را خورده و پوک می‌کنند. بنابراین اگر زیاد از حبوبات در برنامه غذایی خود استفاده می‌کنید و به همین خاطر مجبور هستید که در هر بار خرید هفتگی یا ماهانه، برای تهیه این خوراکی هزینه زیادی بپردازید باید روش نگهداری از این دانه‌ها را بدانید. در این مقاله علاوه بر آموزش چند روش اصولی برای نگهداری از حبوبات در کابینت آشپزخانه، ابزاری را به شما معرفی می‌کنیم که به کمک آن هم می‌توانید به انواع حبوبات و دانه‌های خوراکی نظم خوبی بدهید و هم از خراب شدن‌شان جلوگیری کنید.

 چطور باید حبوبات خشک را در کابینت نگهداری کنیم؟

حبوباتی که به درستی خشک شده‌اند را می‌توانید با خیال راحت و به مدت طولانی در مکانی خنک، تاریک و خشک نگهداری کنید. مانند بیشتر مواد غذایی، حبوبات به اکسیژن، نور، گرما و رطوبت حساس هستند. این ماده غذایی گرچه خشک است اما تحت شرایطی می‌تواند شپشک و حشرات ریز و مخرب را جذب کند و کم کم خراب شود. این حشرات موذی بعد از مدتی در داخل دانه تخم می‌گذارند و می توانند باعث تخریب این دانه‌ها از داخل شوند. بنابراین شرط اول برای نگهداری اصولی از حبوبات، نگهداری آنها در جایی به دور از نور، رطوبت و حرارت است. بهترین مکانی که در آشپزخانه وجود داشته و تمامی این شرایط را دارد؛ کابینت‌هایی هستند که در محلی دورتر از اجاق گاز قرار دارند. کابینتی که زیر پنجره نصب شده و مجهز به سبد سوپر مارکت است؛ به دلیل گردش هوا و دمای داخلی پایین‌تر نسبت به دیگر قسمت‌های آشپزخانه، مکان بهتری در مقایسه با سایر کابینت‌ها برای ذخیره‌سازی مواد غذایی حساس به رطوبت مانند برنج و حبوبات است.

علاوه بر این می‌توانید حبوبات خشک شده را داخل کیسه فریزر یا ظرف دربسته ریخته و آن را داخل یخچال و یا حتی فریزر نگهداری کنید. یخ زدن حبوبات باعث از بین رفتن حشرات و جلوگیری از فساد آنها می‌شود. دانه‌های خشک به مدت نامحدودی در فریزر ماندگاری دارند و به هیچ عنوان خراب نمی‌شوند.

 چهار نکته عالی برای نگهداری از حبوبات در کابینت

این نکات کوتاه اما مفید برای نگهداری از حبوبات در فضایی مانند کابینت بسیار کارآمد هستند:

  • اگر ظرف نگهدارنده مناسب ندارید؛ حبوبات را در بسته‌بندی اولیه خودش نگهداری کنید. اگر قصد دارید در همان ماه اولی که حبوبات را خریده‌اید و هنوز تازه است مصرف کنید؛ می‌توانید این دانه‌های مغذی را در بسته‌بندی اصلی نگهداری کنید.
  • اگر قرار است حبوبات خشک را برای مدتی بیش از یک ماده در کابینت آشپزخانه نگهداری کنید؛ حتما آن را درون یک ظرف دربسته بریزید. بهتر است جنس ظرف نگهداری شما شیشه‌ای باشد و درب آن به خوبی پلمپ شود تا هوا و اکسیژن واردش نشود. بهترین ظرفی که می‌توانید برای انجام این کار استفاده کنید؛ ظرف نظم‌دهنده کابینت است که هم برای نگهداری از حبوبات عالی است و هم می‌توانید بدون نگرانی از نم کشیدن، ادویه‌ها را در آن نگهداری کنید. بعد از اینکه حبوبات را داخل این ظرف‌ها ریختید؛ ظروف را در جای خنک، تاریک و خشک نگهداری کنید. در این شرایط حبوبات حتی تا 3 سال نیز قابل استفاده هستند.
  • اگر حبوبات را قرار است در همان بسته‌بندی اولیه نگه دارید؛ می‌توانید هوای داخل کیسه‌ها را با جاروبرقی خارج کرده تا هر گونه اکسیژن اضافی آن بیرون بیاید. اگر بتوانید به درستی هوا داخل بسته‌بندی را خارج کنید می‌توانید حبوبات را حتی در کابینت برای مدت بیش از 5 سال نگهداری کنید.
  • اگر به خشک شدن کامل دانه‌ها مطمئن نیستید؛ حتما رطوبت‌گیر داخل ظروف نگهداری بریزید. این جاذب‌های اکسیژن حاوی آهن هستند و اکسیژن را از محیط اطراف خود حذف کرده و حشرات را از بین می‌برند. استفاده از جاذب اکسیژن داخل بسته‌بندی یا ظرف نگهداری، تضمین می‌کند که این دانه‌ها در تماس با هوا نیستند و می‌توانند تا 5 سال ماندگاری داشته باشند.

 نظم‌دهنده کابینت حبوبات چیست؟

نظم‌دهنده به ظروفی گفته می‌شود که مخصوص نگهداری از حبوبات و ادویه‌ها است. این ظروف معمولا به صورتی طراحی و تولید می‌شوند که درب‌شان کاملا مهر و موم شده و از ورود هوا و اکسیژن به محفظه داخلی جلوگیری می‌کند. بنابراین این ظروف کاربردی برای نگهداری از هر نوع ماده غذایی که نیاز به دور ماندن از اکسیژن و هوا دارد مناسب است.

 مزایای استفاده از نظم دهنده کابینت ادویه

اگر برای نگهداری از حبوبات و ادویه‌ها ظروف مخصوص نگهداری خریداری کنید؛ می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

  • این ظروف باعث ایجاد نظم در فضای داخل کابینت می‌شوند. از آنجایی که ظروف نظم‌دهنده از ابعاد و اندازه‌های استانداردی برخوردار هستند؛ با چیدن آنها داخل کابینت می‌توانید بدون اشغال فضا، مقدار زیادی از حبوبات را به روشی اصولی درون کابینت نگهداری کنید.
  • وقتی حبوبات در کنار ادویه‌ها داخل ظرف دربسته نگهداری می‌شوند؛ بوی محیط و عطر ادویه‌ها را به خود جذب نمی‌کنند. بنابراین وقتی قرار است قرمه‌سبزی بپزید؛ لوبیا قرمزتان بوی گلپر نمی‌دهد.
  • از آنجایی که نظم‌دهنده‌ها کابینت فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند و ضد جذب بو هستند؛ می‌توانید تمام ادویه‌ها و حبوبات را داخل آنها ریخته و در یک کابینت نگهداری کنید. به این ترتیب فضای زیادی از کابینت اشغال نمی‌شود.
  • ظروف نگهداری از حبوبات را می‌توانید داخل کابینت سوپرمارکت نگهداری کنید تا هم دسترسی ساده‌تری به آنها داشته باشید و هم حجم کمی از فضای کابینت‌ها را اشغال کنید. کابینت سوپر مارکت به مدلی از کابینت گفته می‌شود که به سبدهای مجزایی مجهز شده که فضای کلی داخل کابینت را به چند طبقه تقسیم می‌کند. بنابراین شما می‌توانید هر طبقه را به نگهداری از یک ماده غذایی اختصاص دهید.

با توجه به آنچه که گفته شد؛ بهترین روش برای نگهداری از حبوبات، ریختن آن داخل ظروف مخصوصی است که دربسته هستند و قابلیت ورود هوا را دارند. ضمن اینکه بهترین قسمت آشپزخانه برای نگهداری از این ظروف نیز کابینتی است که مجهز به سبدهای سوپر مارکتی است.

کابینت ریلی کابینت

 سبد سوپر مارکتی

سبد سوپر مارکتی نیز یکی از کاربردی‌ترین اکسسوری‌هایی است که کابینت‌سازها برای تجهیز کابینت‌های آشپزخانه از آن استفاده می‌کنند. این سبدها نیز به صورت ریلی داخل کابینت جاساز می‌شوند و دارای طرح‌های مختلفی هستند. سبد سوپر مارکت زمینی، سبد سوپر مارکت نصف از کف، سبد سوپر مارکت مواد شوینده، سبد سوپر مارکت نصب از بغل، سبد سوپرمارکت یخچالی و سبد سوپرمارکت وسط تقسیم از جمله این محصولات پرکاربرد هستند. سبدهای سوپر مارکتی به صورت طبقاتی تولید شده و برای نگهداری از خشکبار، پیاز، سیب‌زمینی، روغن و حبوبات و غیره بسیار مفید هستند. شما باید نوع محصول را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید در سبد سوپر مارکت ادویه و تنقلات نگهداری کنید؛ نیازی نیست نوع بزرگ آن را انتخاب کنید. اما برای جایگذاری سیب‌زمینی، پیاز، حبوبات یا بسته‌های ماکارونی باید به سراغ سبدهای بزرگ بروید.

سوپرمارکت کابینت

 سطل ریلی و چرخشی نظم‌دهنده آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های مدرن به سمتی پیش رفته است که دیگر گذاشتن سطل زباله و ظرف نگهداری از برنج، جایی در گوشه آشپزخانه ندارند. برای حل این مشکل می‌توان از سطل‌ها ریلی استفاده کرد که به دیواره داخلی درب کابینت AGT نصب شده و با باز کردن درب، به صورت کشویی به بیرون هدایت می‌شوند. برای نگهداری از زباله‌ها، برنج و حتی سیب زمینی و پیاز می‌توانید از این سطل‌های کاربردی استفاده کنید. حتی می‌توانید با نصب دو سطل، زباله‌های خشک و تر را از هم جدا کنید و نظم بیشتری به محیط آشپزخانه بدهید.

 ارگانایزر قابلمه و درب قابلمه

شکل فیزیکی و حجیم قابلمه‌ها، معمولا نگهداری و نظم‌دهی به آنها را دشوار می‌کند. حتما شما هم با مشکل چیدمان صحیح قابلمه‌ها به صورتی که فضای کمتری در آشپزخانه اشغال کند مواجه شده‎اید. از طرفی قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها جزء وسایل کاربردی در هر خانه‌ای محسوب شده و هر روز به استفاده از آنها نیاز پیدا می‌کنیم. خوشبختانه برای رفع مشکل عدم نظم‌پذیری ظروف پخت و پز نیز راه‌کاری وجود دارد. برای نظم دادن به این وسایل می‌توانید از ارگانایزر ریلی، قلاب‌دار و کشوهای بزرگ مخصوص نگهداری ماهیتابه، قابلمه و درب آنها استفاده کنید.

 نظم‌دهنده کشو آشپزخانه

کشوها یکی از کاربردی‌ترین بخش‌های کابینت محسوب می‌شوند. نظم‌دهنده کشو یک ظرف سبد مانند تقسیم شده به محفظه‌های کوچک‌تر است که از به هم ریختگی وسایل کوچکی که داخل کشوها نگهداری می‌کنید جلوگیری می‌کند. کشوهای عمیقی که دسترسی به بخش‌های انتهایی آنها دشوار است؛ بهترین مکان برای نصب این سبدها هستند. با استفاده از محفظه‌های مقسم این محصول می‌توانید به راحتی سرویس قاشق و چنگال، کفگیر، ملاقه و موارد مشابه را به صورت تفکیک شده و بدون اشغال فضای زیاد در کشوها نگهداری کنید. نظم‌دهنده کشو آشپزخانه برای نگهداری از اجناس پلاستیکی، فلزی و چوبی به نسبت اجناس شیشه‌ای که شکننده هستند بهتر است.

 نظم‌دهنده کنج

در همه آشپزخانه‌ها کابینت‌هایی وجود دارد که در سه کنج دیوار نصب شده و دسترسی به داخل آنها دشوار است. نظم‌دهنده‌های مخصوص کنج این مشکل را به سادگی حل کرده‌اند و دسترسی به فضاهای مرده این قسمت از کابینت را ساده‌تر می‌کنند.

 

 نظم‌دهنده کابینت زیر سینک

کابینت زیر سینک هم یکی از کاربردی‌ترین کابینت‌ها در آشپزخانه است و هم زود دچار به هم ریختگی می‌شود. اگر از این قسمت کابینت برای نگهداری از مواد شوینده استفاده می‌کنید؛ حتما یک نظم‌دهنده برای داخل آن تهیه کنید. مدل‌های متنوعی از سبدهای آویز داخل کابینتی در بازار وجود دارد که نصب آنها داخل کابینت زیر سینک باعث بهینه شدن این فضا خواهد شد.

نظم دهنده زیر سینک ظرفشویی

نظم‌دهنده دیواری آویزی

نظم‌دهنده‌های آویزی نوعی ارگانایزر هستند که دارای قفسه‌های باز یا گیره‌های مخصوصی بوده که با نصب‌شان روی کاشی دیوار آشپزخانه می‌توانید محلی برای نگهداری اکسسوری‌های مختلف، کفگیر و ملاقه و حتی ظروف پذیرایی ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

آشپزخانه‌های امروزی نقش محوری را در هر خانه‌ای ایفا می‌کنند. اغلب افراد از این بخش نه تنها به عنوان مکانی برای پخت...
قیمت بالاتر کابینت هایگلاس ترک نسبت به نمونه ایرانی آن باعث شده تا خریداران به این موضوع مهم فکر کنند که تفاوت...
یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، چسباندن برچسب روی بدنه درب‌های کابینت است. در حال حاضر شرکت‌های...
تنوع در بازار هر محصولی به‌خصوص بازار فروش کابینت آشپزخانه مزایا و معایب خاصی دارد. یکی از مهم‌ترین معایب تنوع محصول که...