Search
Close this search box.

مدل های خلاقانه قفسه بندی داخل کابینت آشپزخانه

قفسه کابینت مرتب

گر آشپزخانه شما کوچک است بهتر است کاری نکنید که از آنچه هست کوچک‌تر به نظر برسد. یکی از تصمیمات اشتباهی که منجر به ایجاد بی‌نظمی و در پی آن کوچک‌تر به نظر رسیدن آشپزخانه می‌شود؛ گذاشتن تمام وسایل غیرضروری روی پیشخوان است که شاید در طول هر ماه یک بار هم از آنها استفاده نکنید. خوب شاید این سوال را از خودتان بپرسید که پس این وسایل را باید کجا قرار دهیم؟ جای مناسب برای وسایلی مانند ساندویچ‌ساز، سرخ‌کن، تستر و حتی دستگاه‌های کاربردی‌تر مانند غذاساز داخل کابینت‌هاست. اگر شما بتوانید با شیوه‌ای درست و منطقی و با استفاده از یراق‌آلات جدیدی که بسیار کاربردی هستند؛ داخل کابینت را قفسه‌بندی کنید فرصت استفاده بهینه از این فضای محدود برای شما فراهم می‌شود. ضرورت توجه به قفسه‌بندی فضای داخلی کابینت‌ها از همین جا نشات می‌گیرد. این موضوع دقیقا همان موضوعی است که امروز قرار است در مورد آن یعنی اهمیت انتخاب قفسه‌های مناسب برای سازماندهی بهتر فضای آشپزخانه صحبت کنیم. برای اطلاع از این موضوع ادامه مطلب را بخوانید.

عکس قفسه بندی کابینت

 اهمیت قفسه‌بندی کابینت‌های آشپزخانه

قفسه‌هایی که داخل کابینت‌ها می‌گذارید؛ یکی از مهم‌ترین ابزارها برای استفاده بهینه از فضای داخلی آشپزخانه به شمار می‌روند. به همین خاطر باید به درستی انتخاب شوند؛ در غیر این صورت آشپزخانه می‌تواند به سرعت به یکی از بی‌نظم‌ترین و شلوغ‌ترین قسمت‌های خانه تبدیل شود. چالش سازماندهی و نظم‌دهی به وسایل مخصوص پخت و پز و مواد خوراکی، تقریبا مهم‌ترین چالشی است که اکثر افراد در زمان چیدن آشپزخانه با آن مواجه می‌شوند. با این وجود اگر از نوع مناسب قفسه در کابینت استفاده شود؛ شما می‌توانید از فضاهای خالی که عمدتا به صورت عمودی هستند نیز بیشترین استفاده را ببرید و وسایل یک آشپزخانه نسبتا بزرگ را در چند کابینت کوچک جا دهید.

به عنوان مثال اکثر کابینت‌سازها در گذشته یک محفظه با عمق و ارتفاع زیاد برای نگهداری از ظروف بزرگ پخت و پز مانند قابلمه، ماهیتابه و وک‌ها در نظر می‌گرفتند. درست است که فضای عمودی موجود در این کابینت به صاحب‌خانه اجازه می‌داد تا چند قابلمه در سایزهای مختلف را روی هم چیده و در این کابینت نگهداری کند؛ اما با این شیوه سازماندهی و چیدمان، درب‌های قابلمه‌ها همیشه بلاتکلیف می‌مانند و باید آنها را با فشار در جایی بین ردیف‌های قابلمه جاسازی می‌کردیم. این در حالی است که با حصول پیشرفت‌های مختلف در صنعت کابینت‌سازی، قفسه‌ها و ابزارهای نگهدارنده بسیاری ابداع شده است که با کمک آنها می‌توان از فضای عمودی و بلااستفاده داخل این کابینت‌ها برای نگهداری از درب قابلمه‌ها استفاده کرد.

یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در انتخاب قفسه مناسب برای سازماندهی کابینت آشپزخانه به آن توجه کنید؛ میزان فضای در دسترس برای قفسه‌بندی و نیاز شما به استفاده از این محصولات در طراحی و تولید کابینت است. اینکه بدانید دقیقا در هر کابینت قرار است از چه چیزهایی نگهداری کنید؟ این وسایل چقدر فضا را اشغال خواهند کرد؟ و چقدر بودجه برای خرید و تجهیز کابینت‌ها در نظر دارید؟ می‌تواند در تصمیم‌گیری درست به شما کمک کند. انجام این محاسبات ساده راهی بسیار عالی برای استفاده بهینه از فضای محدود داخل کابینت‌هاست.

 

 مزایای استفاده از قفسه در کابینت چیست؟

سازماندهی و نظم‌دهی به تک تک قسمت‌های خانه به خصوص فضاهایی مانند آشپزخانه که بسیار مستعد به‌هم‌ریختگی هستند باعث می‌شود که خانه به محیطی راحت برای زندگی تبدیل شود. یکی از اصلی‌ترین دلایل و اولویت‌های افراد برای بازسازی خانه، جلوگیری از به‌هم‌ریختگی و نگهداری صحیح از وسایلی است که کمتر از آنها استفاده می‌شود. قفسه‌بندی داخل کابینت‌ها تقریبا بهترین اقدام برای رسیدن به این هدف است و باعث می‌شود که هم میزان به‌نظمی در فضای آشپزخانه کمتر شود و هم اینکه هر زمان نیاز باشد بتوانید به سرعت به وسایل مورد نیازتان دسترسی داشته باشید. در واقع وجود قفسه‌های مجزا برای نگهداری از خوراکی‌ها و ظروف در کابینت هم در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند و هم استرس‌تان در زمان کار کردن و پخت و پز، به خصوص وقتی مهمان دارید را کاهش می‌دهد. چرا که در یک آشپزخانه منظم و سازماندهی شده دقیقا می‌دانید که چه چیزی را کجا گذاشته‌اید.

درست است که سفارش کابینت با قفسه‌های خلاقانه که برخی از آنها را در ادامه مشاهده می‌کنید می‌تواند هزینه تجهیز آشپزخانه را افزایش دهد؛ اما مطمئن باشید این تصمیم و هزینه‌ای که برای تحقق آن پرداخت می‌کنید ارزشش را دارد. شما فقط زمانی می‌توانید این ارزش را حس کنید که کابینت‌ها را به درستی طبقه‌بندی کرده و وسایل را در آن بچینید. تفاوتی که بعد از چیدمان آشپزخانه با کابینت‌های قفسه‌بندی شده ایجاد می‌شود نشان می‌دهد که این تصمیم چقدر ارزشمند است. مطمئنا بعد از استفاده از این ابزارهای مفید دیگر هرگز دوست نخواهید داشت که آشپزخانه به حالت قبل باز گردد.

 قفسه‌های خلاقانه برای تجهیز داخل کابینت‌ها

تصاویر زیر تنها چند نمونه از قفسه‌هایی را نشان می‌دهند که می‌توانید به کمک آنها از فضای آشپزخانه به شکل بهینه‌تر استفاده کنید.


طبقه بندی کابینت مرتبمدل قفسه داخل کابینت اشپزخانه
تقسیم بندی کابینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

آشپزخانه‌های امروزی نقش محوری را در هر خانه‌ای ایفا می‌کنند. اغلب افراد از این بخش نه تنها به عنوان مکانی برای پخت...
قیمت بالاتر کابینت هایگلاس ترک نسبت به نمونه ایرانی آن باعث شده تا خریداران به این موضوع مهم فکر کنند که تفاوت...
یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، چسباندن برچسب روی بدنه درب‌های کابینت است. در حال حاضر شرکت‌های...
تنوع در بازار هر محصولی به‌خصوص بازار فروش کابینت آشپزخانه مزایا و معایب خاصی دارد. یکی از مهم‌ترین معایب تنوع محصول که...