Search
Close this search box.

نکات فنگ شویی آشپزخانه‌

درباره فنگ شویی آشپزخانه چه می دانید ؟ از آنجایی ‌که آشپزخانه ‌ی منزل یکی از سه ضلع حیاتی مثلث خانه‌ ی شما یعنی حمام، اتاق ‌خواب و آشپزخانه است، بنابراین نقش مهمی در حال خوب و سلامتی شما ایفا میکند. بر این اساس بهترین و بدترین مکان برای آشپزخانه کدام نقطه از منزل شماست؟

فنگ شویی به چه معناست؟

یافتن پاسخی مستقیم و کاملا دقیق که تصویری کامل از تعریف فنگ شویی را در ذهن شما ایجاد کند اغلب کار دشواری است. به زبان ساده، در فنگ شویی اعتقاد به این است که چیدمان هر بخش از خانه، دارای انرژی‌هایی است که می‌توانند روی سلامت بدن و آرامش ذهنی افرادی که در آن خانه زندگی می‌کنند اثر بگذارند.
درب ورودی، آشپزخانه و اتاق خواب سه‌گانه‌ای از فنگ شویی در خانه ایجاد کرده و با یکدیگر از این نظر ارتباط مستقیم دارند. بر اساس اصول دانش فنگ شویی، درب ورودی دهانه اصلی ورود به خانه است که در آن انرژی چی وارد شده و به صورت مستقیم بر حال روحی و جسمی ساکنین آن تاثیر می‌گذارد. کارشناسان فنگ شویی در مورد اتاق خواب که اغلب ما بخش قابل توجهی از زندگی خود را در آنجا می‌گذرانیم نیز می‎گویند که این بخش از خانه مکان مناسبی جهت بهره‌مندی از انرژی‌های مثبت است.
در اصول اساسی فنگ شویی، آشپزخانه حکم قلب را برای یک ساختمان دارد. این بخش از خانه یکی از نمادهای فنگ شویی برای رسیدن به رفاه و ثروت است. در آشپزخانه نماد آتش با انرژی‌های فنگ شویی تعامل کرده و انرژی‌های منفی Qi که می‌توانند روی سلامت جسمی بدن تاثیر منفی داشته باشند را سرکوب می‌کند. علاوه بر این آشپزخانه همه عناصر فنگ شویی از جمله آتش، آب، خاک و فلز را داشته و در یک مکان ترکیب می‌کند.

 

رنگ‌های مناسب برای فنگ شویی آشپزخانه

در این بخش برخی از رنگ‌هایی که مناسب فنگ شویی اصولی آشپزخانه هستند آورده شده است.

نارنجی یا قرمز برای دریافت انرژی

رنگ نارنجی و قرمز اغلب یادآور شادی و جشن در ذهن هستند. اگر تازه خانه‌دار شده‌اید و یا قصد دارید آشپزی را به صورت حرفه‌ای ادامه دهید؛ استفاده بیشتر از رنگ نارنجی در چیدمان آشپزخانه می‌تواند رضایت شما از انجام این فعالیت را بیشتر کند. با این حال استفاده بیش از حد از این رنگ‌ها باعث تحریک پرخوری می‌شود که امری بسیار منفی است. به طور کلی رنگ‌های محرک در دوزهای کم بهترین عملکرد را در فنگ شویی آشپزخانه دارند.

آبی برای ایجاد تعادل

رنگ آبی در بیشتر مواقع مکمل تن‌های نارنجی و قرمز است؛ اما از آنجایی که رنگ کمیابی در طبیعت محسوب می‌شود؛ دارای اثر سرکوب‌کننده اشتهاست. این موضوع باعث می‌شود که اکولایزر عالی با نارنجی داشته و انرژی را متعادل کند. با این وجود اگر بیش از حد از رنگ آبی در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید؛ اغلب جذابیت غذا برای اعضای خانواده کمتر شده و محیط دلسردی در این فضا ایجاد می‌شود.

 رنگ‌های خاکی برای جایگزینی با رنگ سفید و مشکی

وقتی صحبت از انتخاب رنگ مناسب برای فنگ شویی آشپزخانه به میان می‌آید؛ اغلب توصیه می‌شود که از رنگ مشکی اجتناب شود. زیرا این رنگ به میزان زیادی روی ایجاد افسردگی تاثیر داشته و از نظر بصری فضای آشپزخانه را کوچک‌تر نشان می‌دهد. حتی اگر از رنگ مشکی در متعادل‌ترین حالت ممکن استفاده شود؛ باز هم اغلب باعث ایجاد احساس سردی و انزوا خواهد شد. با این حال امروزه بیشتر آشپزخانه‌های مدرن به رنگ سفید و مشکی دیزاین شده و با دستورالعمل‌های فنگ شویی در تضاد کامل هستند. خوبی این طیف رنگ این است که میتوان در انواع کابینت پلی اورتان، ام دی اف، هایگلاس، تمام چوب و یا روکش چوب میتوان انرا استفاده کرد.

،

رنگ زرد طلایی برای ایجاد احساس آرامش

رنگ زرد به خصوص تم‌های ملایم آن برای فنگ شویی آشپزخانه گزینه بسیار عالی است. این رنگ که جزء رنگ‌های خاکی محسوب می‌شود؛ احساس آسایش و آرامش همراه با امنیت و شادی را در ذهن برمی‌انگیزد. در صورت امکان از تن‌های زرد تیره به طور کلی اجتناب کنید و به جای آنها از رنگ‌هایی مانند زیتونی یا خرمایی استفاده کنید. این کار باعث می‌شود فضای آشپزخانه گرم و دوستانه‌تر شود.

همانطور که میدانید انتخاب رنگ در آشپزخانه تاثیرات مختلفی بر خانه دارد حتی میتواند در کوچک یا بزرگتر نشان دادن خانه تاثیر گذار باشد، بهتر است قبل از چینش ، با توجه به اهمیت رنگ کابینت بهتر است  از اصول ترکیب رنگ کابینت آشپزخانه اطلاعات کامل را داشته باشید. تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید که کدام رنگ مناسب کابینت آشپزخانه شماست.

برای اطلاع تکمیلی تر از فنگشویی رنگ آشپزخانه بهتر است مقاله‌ای را که در این باره منتشر کرده ایم را مطالعه نمایید.

 

رنگ فنگشویی آشپزخانه

بهترین موقعیت قرار گیری آشپزخانه در فنگ شویی

 • آشپزخانه تا حد ممکن از توالت دور باشد
 • طراحی آشپزخانه بصورت گرد و دایره ‌ای نباشد
 • آشپزخانه باید نور کافی داشته باشد
 • اجاق ‌گاز را روبه ‌روی در ورودی منزل قرار ندهید
 • اجاق‌ گاز را کنار یا جلو پنجره قرار ندهید، چون انرژی هدر می‌رود
 • اجاق‌ گاز به‌ عنوان عنصر آتش را در یک سمت و عناصر آبی مثل سینک ظرف ‌شویی را در سمت دیگری قرار دهید
 • در کاشی ‌کاری آشپزخانه آینه بکار نبرید، تصویر آتش اجاق‌ گاز نباید داخل آینه بیفتد
 • آشپزخانه باید از حمام دور باشد. بدترین طراحی آشپزخانه نزدیکی در حمام به اجاق آشپزخانه به ‌خصوص در آشپزخانه‌ های سبک جزیره است

از نظر فنگ‌شویی مهم ‌ترین عنصر در آشپزخانه، آتش پاک و سوزان است؛ بنابراین بهتر است که آشپزخانه در جهت شمال و شمال ‌غربی آشپزخانه ساخته نشود

–  بدترین طراحی در منازل دوبلکس نزدیکی آشپزخانه به پله یا زیر‌پله است، چراکه انرژی مثبت همدیگر را خنثی می‌ کنند.

 

–  در فنگ ‌شویی آشپزخانه به لوازم داخل کابینتها نظم بدهید و آن‌ها را مرتب کنید. سینک ظرفشویی و آب‌ چکان را تمیز و مرتب نگه دارید. یخچال را مرتب کنید و لوازم و مواد اضافی و کهنه را دور بریزید.

 

– استفاده از گل و گلدان را در آشپزخانه فراموش نکنید. گل و گیاه انرژی مثبت را در آشپزخانه جاری می ‌کنند. با این ‌همه حواستان باشد که از گیاهان تیغ ‌دار مثل کاکتوس استفاده نکنید، چراکه در فنگ‌شویی زوایای تیز انرژی را مختل می‌کنند.

-براساس اصول فنگ ‌شویی و تأثیر عناصر پنجگانه آن بر یکدیگر، عنصر آب و آتش نباید در ارتباط مستقیم با یکدیگر باشند.

-بنابراین اجاق‌ گاز و ماشین ظرف‌شویی یا سینک نباید به ‌طور مستقیم در کنار یکدیگر قرار داده شوند، زیرا تقابل آب و آتش، ایجاد تنش می‌کند.

-عنصری که میان این دو عنصر اعتدال برقرار میکند، عنصر چوب است. بنابراین می توانید از کابینت یا قفسه‌ های چوبی بین این دو عنصر استفاده کنید یا عنصری سبز بین این دو عنصر قرار دهید. تا اینجا چند مورد از فنگ شویی آشپزخانه را مطالعه کردید .

همچنین بخوانید : انواع سبک کابینت مناسب آشپزخانه شما

چند نکته مهم در مورد فنگ شویی آشپزخانه

موارد زیر جنبه‌های ضروری هستند که تاثیر قابل توجهی بر فنگ شویی خانه شما دارند:

 • همیشه درب و کشوی کابینت‌ها را ببندید.
 • از جمع شدن ظروف کثیف و نشسته در سینک خودداری کنید.
 • جارو دستی آشپزخانه را در یک محیط بسته مانند بالکن بگذارید و آن را از معرض دید خارج کنید.
 • از آویزان کردن حوله به دسته گاز و دستگیره‌‎های کابینت خودداری کنید.
 • ظروف قدیمی، فرسوده یا شکسته را در آشپزخانه نگهداری نکنید. هر چیزی که فرورفته، شکسته، خم شده یا قطعه‌ای از آن گم شده است را باید دور بیاندازید. در یک محیط فنگ شویی شده همه چیز باید مرتب و در سالم‌ترین حالت باشد.
 • چاقوها و سایر اشیاء برنده را درون کابینت بگذارید و از معرض دید خارج کنید. طبق اصول فنگ شویی نگهداری از چاقو روی کابینت اصلا خوب نیست و از نظر ایمنی نیز خطرناک است.

اگر برایتان امکان‌ پذیر است از مایکروفر استفاده نکنید یا حداقل آن را نزدیک یا بالای اجاق گاز نصب نکنید، چون مایکروفر جریان انرژی را مختل می‌ کند.

براساس اصول فنگ‌شویی سینک ظرفشویی، یخچال و ماشین لباسشویی را هم نباید مجاور اجاق گاز قرار دهید. بهترین مدل قرارگیری یخچال، سینک ظرف‌ شویی و اجاق ‌گاز باید به ‌گونه ‌ای باشد که این سه وسیله، سه رأس یک مثلث را تشکیل بدهند.

مطمئن شوید شیر آب در سمت چپ اجاق‌ گاز قرار نگیرد، زیرا این مسئله سبب تضعیف انرژی عنصر آتش می ‌شود .

قرار گرفتن سینک ظرف ‌شویی در سمت راست آشپزخانه از نظر فنگ‌ شویی بهترین حالت است و درعین ‌حال یخچال و فریزر نباید روبروی در آشپزخانه قرار گیرند.

آب کتری و سماور را خالی کنید. قرار دادن آب راکد برای مدت طولانی روی اجاق گاز از نظر قواعد فنگ‌شویی باعث افسردگی می ‌شود.

برای اینکه آب سماور و کتری را هدر ندهید، می ‌توانید از این آب برای آبیاری گل‌ و گیاه یا پخت‌ و پز استفاده کنید.

– ادویه ‌جات، چاشنی‌ های غذا و حبوبات را در ظروف بسته و در کابینت نگهداری کنید.

– از یک سیستم تهویه‌ ی قوی برای فنگ شویی آشپزخانه استفاده کنید تا دود و چربی، نیروهای کهنه و بیات را در منزلتان جاری نکند.

– در کابینتها را باز نگذارید؛ سیر و پیاز و فلفل و ماهیتابه و قابلمه را از در ‌و ‌دیوار آشپزخانه آویزان نکنید.

– در آشپزخانه ساعت نصب نکنید.

– حتما از سطل زباله ‌ی در ‌دار استفاده کنید و مرتب آن را خالی کنید.

–  بهتر است پیشخوان و کانتر آشپزخانه زوایای گرد داشته باشند نه تیز.

– همیشه یک ظرف میوه‌ ی تازه یا گل ‌و گیاه تازه را روی میز یا کانتر آشپزخانه قرار دهید.

–  کارد و چاقو و وسایل برنده را مقابل دید قرار ندهید. آنها را در کشو و کابینت دربسته نگه دارید.

نکات فنگ شویی یخچال آشپزخانه

در علم فنگ‌شویی یخچال ارزشی بیش از یک دستگاه برای نگهداری از مواد غذایی دارد. این وسیله بسیار ضروری می‌تواند سلامت و تندرستی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین نگهداری مناسب و تمیز کردن به موقع یخچال بسیار ضروری است. در این بخش از این مقاله ما در مورد اینکه چگونه فنگ‌شویی می‌تواند با تحت تاثیر قرار دادن وسیله‌ای که به صورت روزمره از آن استفاده می‌کنیم به بهبود زندگی شما کمک کند.

سعی کنید یخچال را هرگز خالی نگه ندارید
آیا تا به حال خالی بودن یخچال شما را تحت تاثیر احساس اضطراب و تهی بودن زندگی قرار داده است؟ طبق اصول فنگ‌شویی هرگز نباید اجازه دهید یخچال خالی بماند. این دستگاه ارتباط نزدیکی با رژیم غذایی خانواده دارد. بنابراین اگر غذا و خوراکی‌های زیادی داخل یخچال وجود داشته باشد؛ نماد فراوانی در زندگی شماست.

یخچال را تمیز نگه دارید

تمیز کردن یخچال می‌تواند به شما کمک کند تا چیزهایی را که به آنها نیاز دارید مرتب کرده و زودتر پیدا کنید. همچنین می‌تواند از فاسد شدن مواد غذایی به دلیل خارج شدن از دید و دسترس کمک کند. زمانی که همه خوراکی‌ها سازماندهی شده و در جای مناسبی از یخچال گذاشته شود؛ پیدا کردن چیزی که فورا به آن نیاز دارید ساده می‌شود. کارشناسان فنگ‌شویی می‌گویند که بهم ریختگی انرژی منفی ایجاد کرده و بر جریان چی در خانه یا محل کار شما تاثیر می‌گذارد. برعکس یک فضای تمیز و منظم بر روی خلق و خوی تاثیر مثبت داشته و باعث ایجاد حس آرامش می‌شود. برخی از متخصصان این حوزه معتقدند که یخچال و وضعیت خوراکی‌های داخل آن با ثروت اعضای خانواده مرتبط است. بنابراین باید با دور انداختن مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته آن را تمیز نگه دارید. وقتی از درهم و برهمی فضای داخل یخچال خلاص شوید؛ ثروت به سمت خانواده شما سرازیر می‌شود.

از گذاشتن یخچال درست روبه‌روی ورودی آشپزخانه اجتناب کنید

قرار گرفتن یخچال رو به درب آشپزخانه یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که افراد در زمان چیدن خانه مرتکب می‌شوند. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که اغلب اهمیت فنگ‌شویی آشپزخانه، به خصوص موقعیت قرارگیری یخچال را نادیده می‌گیرند. این مدل چیدمان یخچال می‌تواند مشکلات زیادی از جمله بدشانسی ایجاد کرده و باعث شود احساس کنید کنترلی بر زندگی خود ندارید. حتی برخی از کارشناسان معتقدند که قرار گرفتن یخچال جلوی درب ورودی آشپزخانه مشکلات جسمانی مانند سوء هاضمه یا سایر مشکلات مربوط به معده ایجاد می‌کند. یخچال نباید روبه‌روی هیچ دربی قرار داشته باشد؛ زیرا جریان انرژی چی را نامتعادل کرده و احتمالا باعث بی‌ثباتی در ثروت می‌شود.

یخچال را جایی دورتر از اجاق گاز بگذارید

چوب، آتش، خاک، فلز و آب در فرهنگ چینی پنج عنصر اصلی حیات هستند. یخچال یکی از وسایل مهم خانه است که نمادی از عنصر فلز محسوب می‌شود. در حالی که اجاق گاز نماد عنصر آتش است. طبق نظر کارشناسان فنگ‌شویی این دو عنصر نباید با هم برخورد داشته باشند. بنابراین توصیه می‌شود که آنها را از هم دور نگه دارید. اگر یخچال و گاز را در موقعیتی بگذارید که بیش از اندازه به هم نزدیک باشند؛ شانس ایجاد مشاجره بین اعضای خانواده بیشتر می‌شود.

هیچ کدام از وسایل برقی را روی یخچال نگذارید

توصیه می‌شود فر، مایکروویو، آبمیوه‌گیری یا سایر تجهیزات الکتریکی را بالای یخچال قرار ندهید؛ زیرا این کار جریانی از هوای ترکیب شده با نیروی الکتریکی مغناطیسی را منتشر می‌کند که می‌تواند روی سلامت بدن تاثیر منفی بگذارد.

هرگز یخچال را در اتاق‌های خانه نگذارید

وجود یخچال در هر خانه‌ای ضروری است؛ اما پلان بعضی از خانه‌ها به صورتی است که آشپزخانه جایی برای گذاشتن یخچال‌های بزرگ و جاگیر ندارد. در این شرایط بیشتر افراد یخچال را به اتاق خواب منتقل می‌کنند. این در حالی است که اتاق خواب یک فضای خصوصی برای خوابیدن و رسیدن به آرامش است. بنابراین باید به دور از سر و صدا باشد. بسیاری از کارشناسان فنگ‌شویی توصیه می‌کنند از قرار دادن هر وسیله‌ای مانند یخچال که با انرژی الکتریکی کار می‌کند در اتاق خواب خودداری کنید. این کار به نیروی چی در بدن آسیب می‌رساند و الگوی خواب شما را مختل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

آشپزخانه‌های امروزی نقش محوری را در هر خانه‌ای ایفا می‌کنند. اغلب افراد از این بخش نه تنها به عنوان مکانی برای پخت...
قیمت بالاتر کابینت هایگلاس ترک نسبت به نمونه ایرانی آن باعث شده تا خریداران به این موضوع مهم فکر کنند که تفاوت...
یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، چسباندن برچسب روی بدنه درب‌های کابینت است. در حال حاضر شرکت‌های...
تنوع در بازار هر محصولی به‌خصوص بازار فروش کابینت آشپزخانه مزایا و معایب خاصی دارد. یکی از مهم‌ترین معایب تنوع محصول که...