فنگ شویی آشپزخانه‌

فنگ شویی آشپزخانه

درباره فنگ شویی آشپزخانه چه می دانید ؟ از آنجایی ‌که آشپزخانه ‌ی منزل یکی از سه ضلع حیاتی مثلث خانه‌ ی شما یعنی حمام، اتاق ‌خواب و آشپزخانه است، بنابراین نقش مهمی در حال خوب و سلامتی شما ایفا میکند. بر این اساس بهترین و بدترین مکان برای آشپزخانه کدام نقطه از منزل شماست؟

 

براساس اصول فنگ‌شویی دکوراسیون منزل، یکی از بدترین ایده‌ ها برای مکان آشپزخانه، قرار گرفتن آن درست نزدیک درب ورودی منزل است.

 

براساس فنگ شویی آشپزخانه ، درب ورودی آشپزخانه نباید مقابل در ورودی منزل باشد. اگر در آشپزخانه روبه‌ روی در ورودی منزل است یک حائل یا پارتیشن بین آن‌ ها قرار بدهید

 

– از نظر فنگ‌شویی مهم ‌ترین عنصر در آشپزخانه، آتش پاک و سوزان است؛ بنابراین بهتر است که آشپزخانه در جهت شمال و شمال ‌غربی آشپزخانه ساخته نشود

 

  • آشپزخانه تا حد ممکن از توالت دور باشد
  • طراحی آشپزخانه بصورت گرد و دایره ‌ای نباشد
  • آشپزخانه باید نور کافی داشته باشد
  • اجاق ‌گاز را روبه ‌روی در ورودی منزل قرار ندهید
  • اجاق‌ گاز را کنار یا جلو پنجره قرار ندهید، چون انرژی هدر می‌رود
  • اجاق‌ گاز به‌ عنوان عنصر آتش را در یک سمت و عناصر آبی مثل سینک ظرف ‌شویی را در سمت دیگری قرار دهید
  • در کاشی ‌کاری آشپزخانه آینه بکار نبرید، تصویر آتش اجاق‌ گاز نباید داخل آینه بیفتد
  • آشپزخانه باید از حمام دور باشد. بدترین طراحی آشپزخانه نزدیکی در حمام به اجاق آشپزخانه به ‌خصوص در آشپزخانه‌ های سبک جزیره است

 

–  بدترین طراحی در منازل دوبلکس نزدیکی آشپزخانه به پله یا زیر‌پله است، چراکه انرژی مثبت همدیگر را خنثی می‌ کنند.

 

–  در فنگ ‌شویی آشپزخانه به لوازم داخل کابینتها نظم بدهید و آن‌ها را مرتب کنید. سینک ظرفشویی و آب‌ چکان را تمیز و مرتب نگه دارید. یخچال را مرتب کنید و لوازم و مواد اضافی و کهنه را دور بریزید.

 

– استفاده از گل و گلدان را در آشپزخانه فراموش نکنید. گل و گیاه انرژی مثبت را در آشپزخانه جاری می ‌کنند. با این ‌همه حواستان باشد که از گیاهان تیغ ‌دار مثل کاکتوس استفاده نکنید، چراکه در فنگ‌شویی زوایای تیز انرژی را مختل می‌کنند.

 

براساس اصول فنگ ‌شویی و تأثیر عناصر پنجگانه آن بر یکدیگر، عنصر آب و آتش نباید در ارتباط مستقیم با یکدیگر باشند.

بنابراین اجاق‌ گاز و ماشین ظرف‌شویی یا سینک نباید به ‌طور مستقیم در کنار یکدیگر قرار داده شوند، زیرا تقابل آب و آتش، ایجاد تنش می‌کند.

عنصری که میان این دو عنصر اعتدال برقرار میکند، عنصر چوب است. بنابراین می توانید از کابینت یا قفسه‌ های چوبی بین این دو عنصر استفاده کنید یا عنصری سبز بین این دو عنصر قرار دهید. تا اینجا چند مورد از فنگ شویی آشپزخانه را مطالعه کردید .

 

همچنین بخوانید : انواع سبک کابینت

 

اگر برایتان امکان‌ پذیر است از مایکروفر استفاده نکنید یا حداقل آن را نزدیک یا بالای اجاق گاز نصب نکنید، چون مایکروفر جریان انرژی را مختل می‌ کند.

 

براساس اصول فنگ‌شویی سینک ظرفشویی، یخچال و ماشین لباسشویی را هم نباید مجاور اجاق گاز قرار دهید. بهترین مدل قرارگیری یخچال، سینک ظرف‌ شویی و اجاق ‌گاز باید به ‌گونه ‌ای باشد که این سه وسیله، سه رأس یک مثلث را تشکیل بدهند.

 

مطمئن شوید شیر آب در سمت چپ اجاق‌ گاز قرار نگیرد، زیرا این مسئله سبب تضعیف انرژی عنصر آتش می ‌شود .

 

قرار گرفتن سینک ظرف ‌شویی در سمت راست آشپزخانه از نظر فنگ‌ شویی بهترین حالت است و درعین ‌حال یخچال و فریزر نباید روبروی در آشپزخانه قرار گیرند.

 

آب کتری و سماور را خالی کنید. قرار دادن آب راکد برای مدت طولانی روی اجاق گاز از نظر قواعد فنگ‌شویی باعث افسردگی می ‌شود.

برای اینکه آب سماور و کتری را هدر ندهید، می ‌توانید از این آب برای آبیاری گل‌ و گیاه یا پخت‌ و پز استفاده کنید.

 

– ادویه ‌جات، چاشنی‌ های غذا و حبوبات را در ظروف بسته و در کابینت نگهداری کنید.

– از یک سیستم تهویه‌ ی قوی برای فنگ شویی آشپزخانه استفاده کنید تا دود و چربی، نیروهای کهنه و بیات را در منزلتان جاری نکند.

 

– در کابینتها را باز نگذارید؛ سیر و پیاز و فلفل و ماهیتابه و قابلمه را از در ‌و ‌دیوار آشپزخانه آویزان نکنید.

– در آشپزخانه ساعت نصب نکنید.

 

– حتما از سطل زباله ‌ی در ‌دار استفاده کنید و مرتب آن را خالی کنید.

–  بهتر است پیشخوان و کانتر آشپزخانه زوایای گرد داشته باشند نه تیز.

– همیشه یک ظرف میوه‌ ی تازه یا گل ‌و گیاه تازه را روی میز یا کانتر آشپزخانه قرار دهید.

–  کارد و چاقو و وسایل برنده را مقابل دید قرار ندهید. آنها را در کشو و کابینت دربسته نگه دارید.

 

مقالات مشابه

اکسسوری آشپزخانه یا همان لوازم تزئینی مخصوص آشپزخانه وسایلی هستند که برای بهبود ظاهر و دیزاین این فضا از آنها استفاده می‌شود....
کابینت نئوکلاسیک بهترین انتخاب برای زمانی است که مشتری یک آشپزخانه مجلل و در عین حال ساده می‌خواهد. استفاده همزمان از المان‌های...
اکثر طرح‌هایی که در وب‌سایت‌های مختلف با عنوان نحوه چیدمان آشپزخانه کلاسیک مشاهده می‌کنید؛ طرح‌هایی هستند که رعایت جزئیات بیش از حد...
امروزه اکثر طراحان داخلی برای جداسازی فضای نشیمن از آشپزخانه، دیگر از دیوار استفاده نمی‌کنند و وسیله انجام این کار برای آنها،...