انواع طرح و چیدمان سوپر مارکت کابینت آشپزخانه

کابینت سوپرمارکت

برای تعریف کاببینت سوپری دار فقط کافی است بگوییم همان انباری متحرک است . خوبی این مدل ، سازگاریش با همه مدل های کابینت است. از کابینت های سوپری دار برای صرفه جویی و افزایش نظم آشپزخانه استفاده میشود . این مدل برای افرادی که آشپزخانه ی کوچکی دارند بسیار پرطرفدار است .

یکی دیگر از دلایل پرطرفدار بودن این نوع ، آسودگی افراد از چالش های فراوانشان برای چیدن اکسسوری های آشپزخانه یا خرید های همیشگیشان است . به طوری که بدون هیچ سختی میتوانند برای هر وسیله ای یا ماد غذایی یک مکان مشخص ، قرار دهند .

برخلاف اسم آن ، این کابینت فقط جایی برای مواد غذایی نیست بلکه قفسه بندی های کابینت سوپری به طریقی طراحی شده است که میتواند همانند کابینت پنتری جای فوق العاده ای برای دیگر اکسسوری های آشپزخانه نیز باشند.

کابینت سوپرمارکت‌دار چه کاربردی در آشپزخانه دارد؟

اصلی‌ترین کاربرد این مدل کابینت این است که کمبود فضا در آشپزخانه را جبران می‌کند. همانطور که مشاهده کردید برای ساخت این بخش از کابینت می‌توان از طرح‌های متنوعی استفاده کرد. معمولا اندازه سوپرمارکت کابینت از بین این طرح‌ها بر اساس فضای آشپزخانه، کاربرد و ابعاد سوپرمارکتی که مشتری نیاز دارد انتخاب می‌شود. لازم به ذکر است که این نوع کابینت میتواند در انواع سبک کابینت نئوکلاسیک، کلاسیک و مدرن مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین تنوع در انتخاب باعث می‌شود که کارایی محصول در آشپزخانه به شدت افزایش پیدا کند. برای افرادی که فضای کافی برای نصب کابینت سوپر دار در آشپزخانه ندارند و یا امکان تغییر در کابینت‌های قدیمی برای‌شان فراهم نیست نیز نوع خاصی از این محصول طراحی شده است. این گروه از مشتریان می‌توانند کابینت سوپر دار سیاری را با ابعاد و اندازه دلخواه سفارش داده و آن را هر جایی که فضا کافی وجود دارد؛ حتی داخل انباری و کمد دیواری قرار دهند.

قفسه سوپری کابینت

طرح‌های متنوع کابینت سوپر دار

طرحی که برای ساخت بخش سوپرمارکت کابینت به کار برده می‌شود؛ علاوه بر قیمت محصول، روی نحوه استفاده از آن نیز اثر می‌گذارد همچنین این نوع کابینت میتواند در انواع کابینت از کابینت هایگلاس تا هر نوع کابینت با هر سبکی مورد استفاده قرار گیرد. تنوع این طرح در واقع بیشتر به شیوه باز و بسته شدن درب سوپرمارکت باز می‌گردد. از این نظر انواع کابینت سوپر دار عبارتند از:

کابینت سوپر دار با کشوهای گوشه یا مجیک کرنرها:

در اکثر آشپزخانه‌ها، زوایا و گوشه‌ها کاربرد زیادی ندارند و نمی‌توان برای این قسمت‌ها کابینت کاربردی طراحی کرد. کابینت سوپر دار با کشوهای گوشه یا مجیک کرنرها بهترین گزینه برای کاربردی کردن زوایای بلااستفاده در آشپزخانه هستند. با نصب این مدل کابینت، دیگر نیازی نیست برای برداشتن وسایل از زوایای دور از دسترس و پنهان کابینت روی زانو بنشیند و یا خم شوید.

کابینت سوپر دار با درب ریلی:

درب‌هایی که از مکانیزم ریلی برای باز و بسته شدن استفاده می‌کنند؛ بهترین نوع درب برای طراحی سوپرمارکت کابینت آشپزخانه هستند. نصب این درب‌ها باعث می‌شود که دسترسی به فضای داخل کابینت راحت‌تر شود.

کابینت سوپر دار با درب جیبی:

درب‌های جیبی به ظاهر طراحی ساده‌ای دارند؛ اما در عمل چون به سمت داخل حرکت می‌کنند بسیار کاربردی هستند. قابلیت پنهان کردن درب کابینت یکی از مزایای این مدل سوپرمارکت است.

کابینت سوپر دار با درب تاشو:

لولای این درب‌ها دارای مکانیزم هیدرولیکی هستند که باعث می‌شوند درب به سمت بالا تا شود. به همین خاطر گاهی به درب‌های تاشو درب آسانسوری نیز گفته می‌شود. کابینت سوپر دار با درب تاشو بیشتر مناسب طراحی آشپزخانه به سبک اروپایی است.

کابینت سوپر دار با درب اسلایدی:

درب‌های اسلایدی به صورت افقی و به سمت چپ و راست باز می‌شوند و فضای بازشو زیادی نیاز ندارند. عملکرد این درب‌ها شبیه به درب اتوبوس است و روی بدنه کابینت‌های کناری باز می‌شود.

کابینت سوپر دار با درب شیشه‌ای:

درب‌های شیشه‌ای که برای این مدل از کابینت‌ها در نظر گرفته می‌شوند چیدمان سوپرمارکت کابینت باعث می‌شوند که فضای داخل سوپرمارکت به راحتی دیده شده و پیدا کردن مواد غذایی و وسایل سریع‌تر و راحت‌تر شود.

مدل‌های مختلف کابینت سوپری برای کاربرد های مختلف در آشپزخانه

مدل مخصوص مواد غذایی

با توجه به اسم آن میتوان پی برد که این مدل کابینت سوپری دار فقط برای مواد غذایی استفاده میشود . در این کابینت شما به طول معمول میتوانید مواد غذایی هایی را که به صورت ماهیانه خریداری میکنید جای دهید .

مواد غذایی هایی مانند “شکر” ، “قند” ، “تنقلات” یا “خشک بار” که نیازی به سرما یا ضروریتی به وجودشان در یخچال ندارند را میتوانید در این کابینت ها قرار دهید . البته برای افرادی که از ادویه جات زیادی استفاده میکنند هم میتوانند از این مدل کابینت سوپری استفاده کنند .

به طور معمول این نوع کابینت سوپری را در کنار یخچال نصب میکنند ، برای سهولت دسترسی آشپز . یکی دیگر از مزایای این مدل این است که با توجه به سایز آشپزخانه ی خود بزرگی یا کوچکی آن را مشخص کنید .

مدل مخصوص ظروف

در ابتدا گفتیم که کابینت سوپری تنها برای مواد غذایی مورد استفاده قرار نمیگیرد ، بلکه شما میتوانید ظروف و اکسسوری های مختلفی را در کابینت خود قرار دهید .

کابینت های سوپری مخصوص ظروف به دو دسته ی کابینت های ضروری و زینتی تقسیم میشوند :

مدل ضروری : این مدل کابینت سوپری به گونه ای است که شما ظروف ضروری خود را که به طور پیوسته و روزانه از استفاده میکنید را قرار دهید . طراحی این مدل به گونه ای است که دسترسی به تمام ظروف چیده شده بسیار راحت است .

مدل زینتی : این مدل به طور معمول درب این کابینت سوپری شیشه است به طوری که درون آن از بیرون قابل مشاهده است .

مدل مخصوص مواد شوینده

از نظر خیلی از مشتریان یکی مهم ترین وسایل خانه که باید یک جای مشخص به آن اختصاص داده شود مواد شوینده است. این نوع کابینت سوپری را معمولا زیر سینک ظرفشویی یا نزدیک به ماشین لباسشویی طراحی میکنند و در داخل کابینت از سبدهای ریلی استفاده میکنند ، تا دسترسی به تمام وسایل چیده شده آسان باشد .

حسن این مدل جلوگیری از شلوغ شدن و بهم ریخته شدن فضای اطراف سینک است .

چیدمان داخل سوپری کابینت

مزایای استفاده از کابینت سوپرمارکت‌دار

با در نظر گرفت کابینت حاوی سبد سوپرمارکت در لابه‌لای دیگر کابینت‌های آشپزخانه می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

1.     نظم‌دهی بیشتر به فضای آشپزخانه

این فضای کوچک اما کاربردی به شما کمک می‌کند که نظم خاصی به فضای آشپزخانه بدهید و بتوانید وسایل و مواد غذایی را در جای مناسب خود نگهداری کنید. معمولا از کابینت سبد‌دار یا کابینت سوپردار برای نگهداری از مواد غذایی مانند تنقلات استفاده می‌شود؛ اما شما می‌توانید از طبقات مختلف آن برای جداسازی و نگهداری از غذاهای کنسرو شده، بطری روغن و بانکه حبوبات نیز استفاده کنید.

 

2.      دسته‌بندی خریدها

اگر خریدها را بر اساس نوع خوراکی به دسته‌های مختلف تقسیم کرده و در طبقات این کابینت نگهداری کنید؛ هم در زمان نیاز دسترسی ساده‌تری خواهید داشت و هم اینکه وقتی خوراکی‌ها و مواد غذایی تمام می‌شوند می‌توانید سریع متوجه شده و اقدام به خرید مجدد کنید. ضمن اینکه با استفاده از این سیستم طبقه‌بندی دقیقا می‌دانید کدام مواد غذایی در کدام طبقه قرار دارد. بهتر است در چیدمان طبقات کابینت سوپر دار نظم را رعایت کنید تا هر وقت که نیاز داشتید بتوانید به راحتی به مواد غذایی دسترسی پیدا کنید.

3.     دسترسی سریع

همانطور که اشاره شد؛ یکی از مزایای اصلی کابینت سوپردار این است که شما می‌توانید به راحتی به اقلام مورد نیاز خود دسترسی داشته باشید؛ حتی اگر در چیدمان طبقات نظم را رعایت نکرده باشید. از آنجایی که اکثر این کابینت‌ها با درب ریلی نصب می‌شوند؛ هنگامی که طبقات را بیرون می‌آورید؛ همه اقلام در معرض دید شما قرار گرفته و خیلی ساده می‌توانید به چیزی که در آن لحظه نیاز دارید دسترسی داشته باشید.

4.     بهینه‌سازی فضای آشپزخانه به بهترین شکل

بهینه‌سازی آشپزخانه به معنی استفاده از فضاهای مرده است. با نصب سوپرمارکت در زوایایی که قابلیت نصب کابینت معمولی ندارند؛ می‌توانید از حداقل فضا بیشترین بهره را ببرید. ضمن اینکه طراحی مدرن این کابینت‌ها باعث می‌شود شکل ظاهری آشپزخانه کمی از سبک کلاسیک فاصله گرفته و مدرن‌تر به نظر برسد. در برخی از طراحی‌ها کابینت سوپری کنار گاز قرار رمیگیرد که بسیار کاربردی تر میشود.

5.     استفاده از فضای روی درب کابینت

برخی از سبدهای سوپرمارکت، روی درب نیز فضایی برای قرار دادن مواد غذایی دارند. بنابراین استفاده از این مدل سبدها برای ساخت کابینت سوپر دار باعث می‌شود که فضای روی درب نیز قابل استفاده شود. درست مانند زمانی که شما هم از داخل یخچال و هم از روی بدنه داخلی درب استفاده می‌کنید. به همین خاطر برخی از کابینت‌سازها به این مدل کابینت سوپردار کابینت مجهز شده با سوپریخچالی نیز می‌گویند.

6.     امکان استفاده در فضاهای کم عرض موجود در آشپزخانه

گاهی به دلیل غیر استاندارد بودن ابعاد عرضی دیوارها، امکان جای‌گذاری چند کابینت به صورت فیت در این فضا وجود ندارد و ممکن است به اندازه نصف یک کابینت یا حتی کمتر از 50 سانتی‌متر در یکی از دیوارها، فضا خالی بماند. در این شرایط می‌توانید این فضای کم عرض و مرده را با استفاده از کابینت سوپردار کاربردی و قابل استفاده کنید. قابلیت نصب این مدل کابینت با عرض‌های غیر استاندارد و سفارشی باعث می‌شود که حتی کوچک‌ترین آشپزخانه‌ها نیز بتوانند به فضایی کاربردی تبدیل شوند.

مدل کابینت سوپری کنار یخچال

به منظور استفاده بهینه از فضا کابینت سوپری کنار یخچال یک نوع کابینت بوده که در کنار یخچال قرار می‌گیرد و از فضای بین یخچال و دیوار بهره می‌برد. این کابینت معمولاً ارتفاع برابر با ارتفاع یخچال دارد و به عنوان یک فضای ذخیره‌سازی اضافی در آشپزخانه استفاده می‌شود. کابینت سوپری کنار یخچال معمولاً با دیگر کابینت‌ها و الزامات طراحی آشپزخانه سازگاری دارد و در طراحی آشپزخانه‌های کوچک بسیار مفید است. با قرار دادن کابینت سوپری کنار یخچال، می‌توانید فضای خالی بین یخچال و دیوار را به خوبی بهره برد و به طور هوشمندانه فضای ذخیره‌سازی را افزایش داد.

 

می‌شود که حتی کوچک‌ترین آشپزخانه‌ها نیز بتوانند به فضایی کاربردی تبدیل شوند.

 

کابینت سوپری کنار گاز

انواع متریال کابینت های سوپری دار برای آشپزخانه

همانطور که در *این مطلب * ذکر کردیم ، متریال های مختلف ویژگی های ظاهری و کاربردی منحصر به فرد خود را دارند . در مورد این نوع کابینت آنچنان تفاوتی ایجاد نمیشود اگر کابینت شما وکیوم شده یا از جنس چوب باشد در هر حال درهر آشپزخانه ای میتوانید با ایجاد یک طراحیداخلی زیبا و خلاقانه ، داخل کابینت را به گونه ای تغییر دهید که تبدیل به یک کابینت سوپری شود .

برای مثال ، یکی از انواع کابینت های سوپری ، مدل ریلی است . در این دل کابینتهای سوپری قفسه هایی هم اندازه و هماهنگ با هم در داخل کابینت به شکل ریلی نصب میشود. علاوه بر این  میتوان از این کابینت های سوپری در هر دو سبک کابینت مدرن و یا کلاسیک استفاده کرد.

حسن آن استفاده ی آسان از همه وسایل چیده شده و نظم دهی خوب آن به داخل کابینت است .

در هر آشپزخانه ای وسایل ریز مانند قاشق و چنگال یا بطری ها ، بیشتر از وسایل بزرگ نظمی آشپزخانه را بهم میریزد ، برای مرتب کردن این وسایل ، کابینت یا کشوهای نزدیک به آشپزخانه را به شما توصیه میکنیم  ؛ در ادامه میتوانید با تقسیم شونده های منظم داخل کابینت یا کشوی خود را عاری از هرگونه نامنظمی بچینید.

اما برای وسایل بزرگ مدل کابینت سوپری قفسه دار توصیه میشود . در این مدل ، درون قفسه دیگر از ریل که جاگیری کمی دارند استفاده نمیشود بلکه شلف های ریلی جایگزین آن میشود. شلف های ریلی توانایی جاگیری وسایل بزرگی مانند قابلمه یا ظروف دیگر را دارد . برای استفاده از این وسایل فقط کافی است که شلف را جلو بکشید تا بتوانید ظرف مورد علاقه ی خود بدون هیچ سختی انتخاب کنید .

کابینت سوپری کنار گاز

همچنین برای افرادی که دنبال راهی برای مرتب کردن ادویه جات و وسایل آشپزی خود هستن یک توصیه ی طلایی داریم . این افراد میتوانند از کابینت های سوپری ایستاده ریلی کنار گاز استفاده کنند. این کابینت ها با عرض کم و طول زیاد کنار گاز به صورت ریلی طراحی و نصب میشود .

یک نوع دیگر کابینتهای سوپری درب اتوبوسی نامیده شده اند . درب این کابینت ها اسلایدی است ( از چپ به راست میرود) و برای سوپرمارکت های مخصوص مواد غذایی بسیار مناسب است .

یک نوع دیگر کابینتِ سوپری کابینت هایی با درب پاکتی است . به گونه ای که درب این نوع کابینت ها به حالت کشویی به داخل کابینت رفته و پنهان میشود . البته این مدل فقط برای افراد توصیه میشود که حاضرند برای زیبایی آشپزخانه ی خود هزینه ی بالایی پرداخت کنند .

و اما افرادی که کابینت خود را قبلا نصب کردن و تصمیم عوض کردن آن را هم ندارند ! هیچ کاری نشد ندارد ، حتی شما هم میتوانید از این کابینت های سوپری مفید بهرمند شوید .

شما میتوانید با تماس با ما مناسب یک کابینت سوپری سیار سفارش دهید .

2 پاسخ

  1. من فقط میخوام تجربه خودم از تعبیه کابینت سوپرمارکتی بگم،
    کابینتی که من تو آشپزخونم گذاشتم کابینت سوپری کنار گاز هست میتونم بگم برای من که واقعا کاربردی من ادویه جات رو توی این کابینت گذاشتم و وقتی که آشپزی میکنم از این کابینت ریلی کنار گاز استفاده میکنم و به نظر من کارم و راحت تر کرده و اشپزخونمم مرتب تر کرده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

آشپزخانه‌های امروزی نقش محوری را در هر خانه‌ای ایفا می‌کنند. اغلب افراد از این بخش نه تنها به عنوان مکانی برای پخت...
قیمت بالاتر کابینت هایگلاس ترک نسبت به نمونه ایرانی آن باعث شده تا خریداران به این موضوع مهم فکر کنند که تفاوت...
یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، چسباندن برچسب روی بدنه درب‌های کابینت است. در حال حاضر شرکت‌های...
تنوع در بازار هر محصولی به‌خصوص بازار فروش کابینت آشپزخانه مزایا و معایب خاصی دارد. یکی از مهم‌ترین معایب تنوع محصول که...