Search
Close this search box.

کابینت ممبران بهتر است یا هایگلاس؟

تفاوت های کابینت ممبران و هایگلاس؟

بسیاری از مشتریان هنگام انتخاب بین کابینت‌های ممبران یا های گلاس این سوال را از کابینت‌ساز می‌پرسند که ممبران بهتر است یا های گلاس ؟

در این مقاله از مجموعه چوبین دکور کابینت ممبران و کابینت های گلاس را مقایسه خواهیم کرد .

 یکی از راه‌هایی که شما را به سمت انتخاب صحیح بین این دو نوع کابینت سوق می‌دهد این است که بدانید تفاوت کابینت ممبران با های گلاس چیست و این دو محصول از جهات مختلف چه نقاط ضعف و قوتی دارند؟

بررسی اصلی‌ترین تفاوت‌های بین کابینت ممبران با هایگلاس

اگر بخواهیم به طور کامل پاسخ این سوال را بدهیم که تفاوت کابینت ممبران با های گلاس چیست و چه فاکتورهایی این تفاوت‌ها را رقم می‌زنند؟ باید این دو نوع کابینت را از جهات مختلف با یکدیگر مقایسه کنیم.

تفاوت ممبران و هایگلاس از نظر طرح

امکان اجرای هر نوع طرح و نقشی و همچنین استفاده از هر نوع ابزاری با هدف حجم‌سازی روی بدنه کابینت‌های ممبران به سادگی محیا است. این ویژگی برای افرادی که قصد دارند کابینتی ممبران به سبک کلاسیک و پر از نقوش پیچیده داشته باشند مفید است. از طرفی گرچه کابینت های گلاس از نظر رنگ و طرح بدنه از تنوع بالایی برخوردار است؛ اما عدم امکان اجرای طرح‌های مختلف روی آن، نقطه ضعف اصلی این مدل کابینت محسوب می‌شود.

تفاوت ممبران و هایگلاس از نظر قیمت

اگر به فکر خرید کابینت ممبران یا های گلاس هستید و فاکتور مهم در انتخاب شما قیمت است؛ باید بدانید که این مدل کابینت‌ها از نظر قیمت تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. البته جنس ماده اولیه به کار رفته در ساخت آنها ممکن است تفاوت اندکی در هزینه هر مترمربع آنها ایجاد کند. به عنوان مثال معمولا کابینت های گلاس ترک که طرفدار بیشتری دارد نسبت به کابینت های گلاس ایرانی گران‌تر است. از طرفی متریال و نوع نصب نیز از دیگر فاکتورهای مهمی هستند که این اختلاف قیمت را به وجود می‌آورند. به عنوان مقال نوع ورق PVC و برند آن، نوع چسب و میزان تجربه کابینت‌ساز در ساخت و نصب، تاثیر زیادی روی قیمت کابینت ممبران دارد. اما فارغ از این فاکتورهای اثرگذار، معمولا قیمت کابینت ممبران کمی گران‌تر از کابینت هایگلاس است.

تفاوت ممبران و هایگلاس از نظر مقاومت و دوام

اگر می‌خواهید بدانید ممبران بهتر است یا های گلاس باید حتما این دو محصول را از نظر میزان مقاومت و دوام نیز با یکدیگر مقایسه کنید. کابینت ممبران از تخته‌های ام‌دی‌افی ساخته می‌شود که یک لایه PVC روی آن چسبانده شده است. کیفیت چسبی که در این فرآیند استفاده شده است به شدت روی دوام کابینت تاثیرگذار است. اگر لایه PVC با چسب قدرتمند و باکیفیتی روی MDF چسبانده نشده باشد؛ بعد از مدتی در اثر تماس با رطوبت ممکن است این لایه متورم شده و از روی بدنه جدا شود. معمولا این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که در اثر برخورد جسم تیزی به بدنه، راه نفوذ رطوبت به لایه زیرین باز شده باشد. در این شرایط بدنه کابینت طبله کرده و زمینه جدا شدن لایه PVC فراهم می‌شود. این در حالی است که ام‌دی‌اف هایگلاس مورد استفاده برای تولید کابینت‌های های گلاس در کارخانه تولید شده و به جهت استحکام بالای رویه ورق MDF، از دوام و مقاومت بیشتری برخوردار است. به طور کلی اگر بین انتخاب کابینت ممبران یا های گلاس دچار تردید شده‌اید و به دنبال کابینتی می‌گردید که مقاومت و دوام بیشتری داشته باشد؛ باید کابینت هایگلاس را انتخاب کنید.

تفاوت های کابینت ممبران و هایگلاس؟

تفاوت ممبران و هایگلاس از نظر سرعت و راحتی ساخت

برای ساخت کابینت‌های ممبران ابتدا باید طرح بدنه مشخص شده و سپس لایه PVC روی ورق MDF چسبانده شود. اما برای ساخت کابینت‌های های گلاس کافیست که ورق‌های طرح‌دار خروجی از کارخانه را برش زده و کابینت را با استفاده از آن بسازید. به همین خاطر سرعت ساخت یک متر مربع کابینت های گلاس از سرعت ساخت یک متر مربع کابینت ممبران کمتر است. بازه زمانی مورد انتظار برای تولید متراژ مشخصی از محصول اول حدودا یک هفته و برای ساخت همان متراژ از محصول دوم بین بیست روز تا یک ماه است. از طرفی فرآیندهای اصلاح مانند تغییر سایز درب‌ها، روی کابینت‌های های گلاس نسبت به کابینت‌های ممبران با سرعت بیشتری انجام می‌شود. برای تغییر سایز در کابینت‌های های گلاس ابتدا برش انجام شده و روی محل برش خورده لایه‌ای از ورق PVC چسابنده می‌شود. اما برای اجرای این پروسه روی کابینت‌های ممبران نیاز به طی کردن تمام مراحل اولیه ساخت دارید.

ویژگی / نوع هایگلاس ممبران
قیمت مناسب نسبتاً بالا
درخشندگی دارد ندارد (البته در برخی مدل ها میتواند داشته باشد)
خش پذیری زیاد کم
امکان اجرای طرح های پرکار مدرن و کلاسیک ندارد دارد
قابلیت ابزار خوری متوسط بالا
سطح صاف و صیقلی دارد دارد
لک پذیری زیاد کم
مقاومت و دوام بالا متوسط
کیفیت قابل قبول بسیار متنوع و وابسته به کیفیت اجرای کابینت ساز
حساسیت به نور وابسته به نوع ورق(ورق های ایرانی دارای حساسیت زیادی هستند) زیاد
حساسیت به اجسام تیز زیاد زیاد
قابلیت تعمیر با همان طرح و رنگ قبلی دارد خیلی کم
لبه های تیز و برنده دارد ندارد

کابینت ممبران

کابینت ممبران یا وکیوم در واقع نوعی روکش PVC است که بر روی متریال های مختلف مثل ام دی اف کشیده میشود و از ورق حاصل از این پروسه، ورق ممبران تولید میشود . طرح های روی ورق ممبران هم به این صورت کار میشوند که روی ورق های خام و قبل از روکش زدند ، طرح مورد نظر به کمک ابزار های مخصوصی درمیاد و ورق خام ابتدا به چسب و رزین آغشته شده و سپس به کمک تکنولوژی مخصوصی و با خلاء، روکش پی وی سی برروی اون کشیده شده و اصطلاحاً وکیوم میشود به کابینت هایی که به این روش تولید میشوند، ممبران گفته میشود .

 

مزایای کابینت ممبران یا وکیوم

مزیت اصلی ممبران به امکان اجرای طرح های خیلی متنوع و زیبا به دلیل تکنولوژی خاص ساخت و با قیمت نسبتاً مناسب، خلاصه میشود

در مورد قیمت ممبران ذکر این نکته ضروری است که محدوده ی قیمتی ممبران کمی از متوسط بالاتره اما قیمت دقیقش به مقداری خیلی زیادی وابسته به طرح و میزان پرکار یا کم کار بودن طرح کابینت دار د. قیمت کابینت ممبران در مقایسه با هایگلاس، وابستگی بیشتری به طرح دارد .

معایب کابینت ممبران یا وکیوم

-یکی از معایب کابینت ممبران مشکل ظرافت زیاد طرح هاست.

و این ظرافت چرا به عنوان یک مشکل مطرح شد؟

مشکل اینجاس که وقتی کنده کاری ها و طرحهای برجسته یا فرورفته ی کابینت خیلی ظریف باشن، پوشش دادن لایه PVC خوب صورت نمیگیره. تنها راه حلش هم اینه که طرح های کنده کاری شده کار رو نسبتاً درشت درنظر بگیریم و از طرح های ریز پرهیز کنیم.

– عیب دیگر کابینت ممبران تنوع کیفیتِ اجراست.

کیفیت نهایی این نوع کابینت بسیار به مجری کابینت  بستگی داره. علت این مسأله اینه که مجری میتونه از متریال ها و کارگاه های درجه 1 برای وکیوم برای پوشش PVC استفاده کنه و یا از متریال ها و چسب ها و کارگاه های بی کیفیت استفاده کنه. تنها راه حل این مساله هم اینه که کابینت ساز مطمئن و حرفه ای رو انتخاب کنین تا خیالتون از این مسأله راحت باشه.

-کابینت ممبران حساسیت به نور و حرارت دارد.

این حساسیت در برخی مدل های کابینت هایگلاس هم وجود داره. پوشش پی وی سی PVC روی کابینت ممبران ممکنه در برابر نور آفتاب به مرور زمان تغییر رنگ بده. البته در مورد ممبران فقط مسأله تغییر رنگ نیست و ممکنه روکش PVC روی ورقه هم در اثر آفتاب و حرارت، چسبش ضعیف شده و از ورقه جدا بشه. سایر منابع گرمازا مثل شعله گاز و بخار آب هم میتونن همین مشکل رو برای کابینت ممبران بوجود بیارن.

-روکش کابینت ممبران نسبت به اجسام تیز حساسیت دارد.

این مشکل هم بین کابینت ممبران و کابینت هایگلاس مشترکه. روکش هردو کابینت در برابر برخورد با اجسام تیز نسبتاً حساس است. تعمیر اون هم راحت نیست و معمولاً به دلیل نفوذ آب ممکنه صدماتی به ورقه ی کابینت شما وارد بشه که جبرانش سخت باشه.

-امکان تعمیر کابینت ممبران با همان طرح و رنگ قبلی کم یا نشدنی است.

با یک مثال قضیه رو براتون روشن می کنیم. فرض کنین کابینت شما بعد از مدتی استفاده، دچارخرابی شده و شما میخواین اون بخش از اون رو تعمیر کنین. میرین بازار و می بینین که ورقه هایی با اون کد رنگ و طرحی که شما دارین در بازار پیدا نمیشه!! خب تا اینجا که خیلی بد شد! راه حلش چیه؟! میتونیم بگیم هیچی! باید انقدر در بازار بگردید تا شاید بتونین طرح و رنگ کابینت خودتون یا مشابهش رو پیدا کنین.

کابینت ممبران بهتر است یا های گلاس؟

کابینت آشپزخانه هایگلاس high gloss

کابینت های گلاس حتماً معرف حضور شما هست. ورق های های گلاس که دارای مغزی ام دی اف و پوشش پلکسی گلاس (نوعی پلاستیک) هستند، سازنده ی کابینت هایگلاس هستند. درخشش و شفافیت این کابینت به همراه طرح های متعدد درکنار قیمت مناسب باعث شده در مدت زمان کمی طرفداران زیادی پیدا کنه.

ورقه های هایگلاس مثل ورقه های ممبران یکطرفه هستند و از طرفی که دارای پوشش پلکسی گلس هستند، دارای درخشش بوده و ضد آب هستند. در ادامه مزایا و معایب های گلاس رو بررسی می کنیم.

ویژگی‌های مثبت کابینت های گلاس

– زیبایی و درخشش خاص لایه ی بیرونی های گلاس

– تنوع در طرح و رنگ لایه ی بیرونی های گلاس

– قیمت نسبتاً اقتصادی و کمتر از ممبران

 

ویزگی های منفی کابینت های گلاس

– امکان آسیب دیدن از رطوبت

گفتیم که مغزی ورق هایگلاس از جنس ام دی اف است. پس یعنی اشکالات مربوط به رطوبت که در معایب کابینت ام دی اف گفته شد،در کابینت هایگلاس هم کم و بیش صدق می‌کنه (البته کمی کمتر). البته کابینت های هایگلاس از طرفی که دارای پوشش پلکسی گلاس هستند، ضدآب محسوب میشن ولی در صورت خراشیده شدن آب میتونه به ورق نفوذ کرده و باعث خرابی ورق بشه.

– تیزی لبه‌ها

شاید با خودتون بگین که این تیزی در سایر متریال ها هم ممکنه وجود داشته باشه و راحت میشه با سنباده زنی برطرفش کرد که جواب ما اینه هایگلاس به دلیل نوع متریالش، قابلیت سنباده زنی کمتری داشته و این تیزی لبه ها قابل رفع نیست و ممکنه اگه حواستون نباشه بهتون آسیب وارد کنه.

-لک پذیری

یادتونه گفتیم که هایگلاس درخشندگی زیادی داره و همین عامل یکی از دلایل پرطرفدار شدنشه. اما این مسأله در کنار زیبایی، باعث شده که هایگلاس در اثر تماس با هر عامل لک کننده مثل دست، لکه های روی خودش رو به صورت واضحی نشون بده. این مسأله باعث میشه شما مدوام مجبور به تمیز کردن کابینت های آشپرخانه ی خودتون باشید.

– خش پذیری

مانند ممبران هایگلاس در تماس با اجسام تیز و سخت، آسیب پذیر نشون میده و تماس مداوم جسم های سخت یا حتی نیمه سخت با های گلاس می‌تونه روی لایه ی بیرونی اون اثر بذاره و باعث ایجاد لک و خش بشه. البته با افزایش کیفیت ورقه های هایگلاس، میزان آسیب پذیری کاهش پیدا میکنه و عمر مفیدش بیشتر میشه اما در هرحال هیچوقت کاملاً مصون از خش پذیری نمیشه.

ورق یک طرفه

این عیب هم مشابه ممبرانه. هر دو کابینت دارای ورقه های یکطرفه هستند. اما عیبش چیه؟ برای جاهایی که باید هر دو طرف کار ظاهر شکیل و زیبایی داشته باشه، باید از دو ورق استفاده کنید. این عمل (دوبل کردن قطعه) هزینه‌ و ضخامت کار رو زیاد می‌کنه.

در نهایت باید بگیم، همانند ممبران کیفیت تولید ورق‌های هایگلاس کاملاً بستگی به کیفیت متریال‌های خام، تکنولوژی و دقت ساخت کارخانه تولیدی داره و برای کنترل کیفیت ورق های گلاس، با نور چراغ قوه روی ورق، موج‌ها و نواقص ورق رو کنترل کنین و در صورتی که ورق فاقد موج و ناقصی و انحنا بود، اون رو خریداری کنین.

ویژگی های کابینت ممبران و هایگلاس

نتیجه گیری: کابینت هایگلاس بهتر است یا کابیت ممبران؟

با اینکه این سؤال خیلی کلی و جامعه اما میشه با یک جواب کلی، پاسخش رو داد. بستگی داره! پاسخ این سؤال خیلی به ویژگی ها و طرح مورد نظر شما بستگی داره. باید برای پاسخ با این سؤال ابتدا از خودتون بپرسید که «من چه چیزی از کابینت میخواهم؟» و براساس پاسخ به این سوال نتیجه گیری کنین کدوم مدل براتون بهتره! دو  مدل تقریباً در یک رنج قیمتی قرار دارند البته قیمت ممبران مقداری بیشتره. هایگلاس برای مدل های مدرن خیلی کاربرد بیشتری داره و درخشش اون باعث شده که جای خودشو در بین متریال های سازنده ی کابینت باز کنه و در مقابل ممبران با اینکه مدل های مدرن هم داره، اما بیشتر مدل های کلاسیک رو شامل میشه. البته اگه طرفدار طرح ها و نقش های ریز هستید ما به شما ممبران رو توصیه میکنیم و اگه کابینت ساده تری مدنظر دارین، انتخاب صحیح هایگلاسه.

البته در مورد هردو مدل ، باید هنگام خرید مزایا و معایبش رو درنظر داشته باشید تا بعد از سفارش متریال مورد نظرتون، پشیمونی نداشته باشین که در اون موقع پشیمونی فایده نداره!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

آشپزخانه‌های امروزی نقش محوری را در هر خانه‌ای ایفا می‌کنند. اغلب افراد از این بخش نه تنها به عنوان مکانی برای پخت...
قیمت بالاتر کابینت هایگلاس ترک نسبت به نمونه ایرانی آن باعث شده تا خریداران به این موضوع مهم فکر کنند که تفاوت...
یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، چسباندن برچسب روی بدنه درب‌های کابینت است. در حال حاضر شرکت‌های...
تنوع در بازار هر محصولی به‌خصوص بازار فروش کابینت آشپزخانه مزایا و معایب خاصی دارد. یکی از مهم‌ترین معایب تنوع محصول که...