Search
Close this search box.

جدیدترین مدل ویترین آشپزخانه و بوفه آشپزخانه

بوفه کابینت

بوفه یا ویترین به نوعی از کابینت گفته می‌شود که اسکلت اصلی یا همان یونیت آن مانند کابینت‌های معمولی است اما برای پوشش درب مانند آن از شیشه استفاده می‌شود. در کابینت‌های طرح مدرن معمولا قسمت ویترین درب ندارد. این قفسه‌های درب شیشه‌ای ویترینی، بهترین قسمت آشپزخانه برای نگهداری و نمایش ظروف تزئینی یا مجسمه است. البته در کابینت‌های مدرن می‌توان ظروف دم‌دستی را نیز درون ویترین یا همان بوفه گذاشت تا دسترسی به آنها در طول روز ساده‌تر شود. در این مقاله می‌خواهیم توضیح دهیم که کابینت ویترینی چیست و چه کاربردی در آشپزخانه دارد.

آشنایی با انواع کابینت ویترینی

این روزها با توجه به افزایش تنوع در طراحی کابینت، انواع مختلفی از ویترین یا همان بوفه آشپزخانه وجود دارد که می‌توانید برای آشپزخانه خود از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال در کابینت‌های طرح مدرن معمولا در قسمت‌های خاصی از کابینت، ردیف بالای کابینت‌های دیواری را به صورت شلف یا همان کابینت ویترینی بدون درب طراحی می‌کنند. در طرح‌های پرطرفدار مدرن، معمولا قسمت بالای سینک یا لگن ظرفشویی را با استفاده از این شلف‌های زیبا و جذاب دیزاین می‌کنند. علاوه بر بالای سینک، سطح زیرین کانتر اپن آشپزخانه نیز محل بسیار خوب و مناسبی برای نصب ویترین یا بوفه بدون درب است. در بیشتر موارد این قسمت از اپن آشپزخانه از اتاق نشیمن دید دارد. به همین خاطر برای اینکه این بخش کاربردی شود؛ به وسیله طبقات ویترینی پوشیده خواهد شد.

 ویترین آشپزخانه‌ کلاسیک

کابینت کلاسیک به نوعی از کابینت گفته می‌شود که جزئیات در آن حرف اول را می‌زند. وجود منبت‌کاری و کنده‌کاری‌های تزئینی فراوان با جزئیات زیاد و نقوش پیچیده مهم‌ترین ویژگی کابینت‌های کلاسیک است. در این مدل از کابینت‌ها قسمت ویترینی یا همان قفسه‌های باز به صورت قرینه اجرا می‌شود. در واقع هر ویترینی که در یک قسمت از آشپزخانه نصب شده باشد باید در ضلع دیگر آن نیز وجود داشته باشد تا قرینگی رعایت شود. این ویژگی در کابینت‌های نئوکلاسیک نیز به وضوح وجود دارد. در طرح‌های کلاسیک و نئوکلاسیک حتما دو یا ضریبی از دو ویترین وجود دارد که برای نگهداری از ظروف تزئینی یا اکسسوری‌های کلاسیک مناسب است. معمولا کابینت‌سازها حذف این قفسه‌های تزئینی را توصیه نمی‌کنند. در طراحی ویترین برای این مدل کابینت‌ها دقیقا از همان نقوش و منبت‌کاری‌هایی استفاده می‌شود که روی درب‌های اصلی وجود دارد. ویترین آشپزخانه‌ کلاسیک یا بدون درب یا با درب شیشه‌ای ساخته می‌شود.

 

 ویترین آشپزخانه‌ مدرن

ویترین‌های کابینت مدرن بر اساس طرح‌های ساده ساخته شده و از حداقل المان‌های تزئینی در طراحی آنها استفاده می‌شود. در حقیقت اکثر ویترین‌هایی که برای کابینت‌های مدرن ساخته می‌شود بدون منبت است. البته در صورت تمایل مشتری امکان اجرای طرح‌های ساده روی بوفه کابینت‌های مدرن وجود دارد اما معمولا توصیه به این کار نمی‌شود. در کابینت‌های سبک مدرن به جای کابینت ویترینی منبت‌کاری شده از طبقه و شلف‌های ساده و بدون درب استفاده می‌شود.

 ویترین با درب شیشه‌ای مات

استفاده از شیشه مات برای کابینت‌های ویترینی یکی از ترفندهای جذاب و اصولی در طراحی این محصول است. هدف طراح از طراحی این مدل از کابینت‌ها، ایجاد فضایی برای قرار دادن وسایل و اکسسوری‌های تزئینی نیست؛ زیرا وسایلی که داخل این قفسه‌ها گذاشته می‌شوند به وضوح قابل مشاهده نیستند. هدف از به کار بردن شیشه مات در ساخت و طراحی این مدل کابینت، بزرگ‌تر نشان دادن فضای آشپزخانه‌های کوچکی است که به سبک نئوکلاسیک دیزاین شده‌اند. از آنجایی که عمق این کابینت‌ها بیشتر از آنچه که هست دیده می‌شود؛ در دلباز نشان داده فضای کلی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

ویترین چراغ‌دار

برای افزایش نور محیطی در آشپزخانه، نصب چراغ داخل قسمت‌های ویترینی آشپزخانه اقدامی بسیار موثر است. از آنجایی که میزان نور محیط در ابعاد آن تاثیرگذار است؛ این ترفند می‌تواند فضای کوچک آشپزخانه را دلبازتر نشان دهد. وجود نور باعث می‌شود که وسایل تزئینی داخل این قفسه‌ها درخشنده‌تر به نظر برسد. برای آشپزخانه‌های کوچکی که نور کمی دارند؛ نصب منبع نور داخل کابینت ویترینی روی پیشخوان و کانتر، راهی عالی برای ایجاد خطای بصری است.

نصب کابینت ویترینی و بدون درب چه مزایایی دارد؟

کابینت ویترینی علاوه بر اینکه آشپزخانه را زیباتر و جذاب‌تر می‌کند؛ با افزایش عمق باعث می‌شود که دیوارهای آشپزخانه عقب‌تر نشان داده شده و فضا بزرگ‌تر به نظر برسد. این مزیت در کابینت‌هایی که درب شیشه‌ای دارند بیشتر مشهود است. با نصب کابینت ویترینی درب شیشه‌ای، دیوار آشپزخانه عمیق‌تر و در نتیجه متراژ آشپزخانه بزرگتر به نظر خواهد رسید. در کنار این مزیت، نقطه ضعف اصلی کابینت‌های ویترینی این است که زیاد جادار نیست و محلی برای نگهداری از خوراکی‌ها و ظرف بزرگ به حساب نمی‌آید. از آنجایی که فضای داخل کابینت‌های ویترینی قابل مشاهده است؛ رعایت نظم و چیدمان مرتب داخل فضای آن، از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

آشپزخانه‌های امروزی نقش محوری را در هر خانه‌ای ایفا می‌کنند. اغلب افراد از این بخش نه تنها به عنوان مکانی برای پخت...
قیمت بالاتر کابینت هایگلاس ترک نسبت به نمونه ایرانی آن باعث شده تا خریداران به این موضوع مهم فکر کنند که تفاوت...
یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، چسباندن برچسب روی بدنه درب‌های کابینت است. در حال حاضر شرکت‌های...
تنوع در بازار هر محصولی به‌خصوص بازار فروش کابینت آشپزخانه مزایا و معایب خاصی دارد. یکی از مهم‌ترین معایب تنوع محصول که...