Search
Close this search box.

چگونه رنگ کابینت را انتخاب کنیم؟ اصول انتخاب رنگ و چیدمان کابینت آشپزخانه

چگونه رنگ کابینت را انتخاب کنیم؟ اصول انتخاب رنگ و چیدمان کابینت آشپزخانه

برگزیدن رنگ کابینت آشپزخانه و هماهنگ کردن آن با دکوراسیون و وسایل درون آشپزخانه این روز ها کار دشواریست زیرا رنگ ها نقش به سزایی در جلوه ی بصری آشپزخانه شما دارند که برای داشتن دکوراسیون زیبا و بی نقص باید اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه را به دقت رعایت کرد دغدغه ی اینکه چگونه رنگ کابینت را انتخاب کنیم در سر اکثر بانوان شکل می گیرد و برای رسیدن به جواب مدل ها و رنگ های متفاوتی را نسبت به فضا و لوازم آشپزخانه خود بررسی می کنند. با چوبین دکور همراه باشید تا در ادامه شما را با ترفند های انتخاب رنگ کابینت آشنا کنیم.

کابینت ها چون ممکن است همه ی فضای دیوار یا بخشی از دیوار یا حتی در طراحی های جزیره ای، در بخش جلویی آشپزخانه را اشغال میکنند، پس نقش مهمی در ظاهر خانه ی شما دارد و یکی از مهم ترین عوامل زیبایی این بخش مهم خانه، انتخاب رنگ و طرح متناسب با خانه ی خود (رنگ دیوارها یا کاغذ دیواری، پارکت و سرامیک ها) است. رنگ و طراحی کابینت یکجورایی مکمل دکوراسیون و لوازم منزل هستند.

کاتالوگ پرکاربرد ترین انواع کابینت‌ از کابینت نئوکلاسیک تا کابینت پولیشی در اختیار مشتریان قرار می گیرد تا انتخاب برای شما راحت تر شود. برخلافِ عقیده ای خیلی ها،که استفاده از رنگ های شاد و متفاوت در کار را یک ریسک بزرگ می‌دانند و اغلب در تصمیم آخر رنگ سفید را انتخاب میکنند، رنگ های شاد تفاوت چشم گیری بین محیط شما و دیگران ایجاد کرده و هم چنین تاثیر مثبتی در خلق و خوی شما بگذارد و همینطور هم رنگ‌های روشن برای فضاهای کوچک مناسب می باشند زیرا ظاهری مطلوب و ملایم به دور از شلوغی به فضا می دهند. لازم به ذکر است انتخاب رنگ مناسب به سلیقه شما بستگی دارد اما عواملی که می توانند شما را در این امر یاری دهند اجزایی که در محیط و جود دارند و اطلاع از رنگ و مد سال هستند.

اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

کاتالوگ پرکاربرد ترین انواع کابینت‌ از کابینت نئوکلاسیک تا کابینت پولیشی در اختیار مشتریان قرار می گیرد تا انتخاب برای شما راحت تر شود. برخلافِ عقیده ای خیلی ها،که استفاده از رنگ های شاد و متفاوت در کار را یک ریسک بزرگ می‌دانند و اغلب در تصمیم آخر رنگ سفید را انتخاب میکنند، رنگ های شاد تفاوت چشم گیری بین محیط شما و دیگران ایجاد کرده و هم چنین تاثیر مثبتی در خلق و خوی شما بگذارد و همینطور هم رنگ‌های روشن برای فضاهای کوچک مناسب می باشند زیرا ظاهری مطلوب و ملایم به دور از شلوغی به فضا می دهند. لازم به ذکر است انتخاب رنگ مناسب به سلیقه شما بستگی دارد اما عواملی که می توانند شما را در این امر یاری دهند اجزایی که در محیط و جود دارند و اطلاع از رنگ و مد سال هستند.

هرکاری اصول و قواعد خود را دارد و انتخاب رنگ کابینت هم از این قاعده مستثنی نیست. هیچ موقع نباید بیش از دو رنگ استفاده کرد، بخصوص در آشپزخانه های کوچک زیرا هیچ چیزی به جز شلوغی به شما تحویل نمی‌دهد. بهتر است این دو رنگ مکمل یک دیگر باشن تا جذابیت خاصی که دنبالش هستید را تحویل بگیرید. پیشنهاد ما برای فضاهای کوچک و کم نور استفاده از رنگ های روشن و گرم مثل سفید و کرم یا تلفیقی از رنگ سرد و گرم که رنگ گرم آن غالب تر باشد. در مورد آشپزخانه های بزرگ انتخاب رنگ ساده تر است و می توانید طبق سلیقه خودتان بهترین انتخاب را داشته باشید.

اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

انتخاب رنگ مناسب کابینت بر اساس اندازه آشپزخانه

یکی از نکاتی که بیشتر اوقات در انتخاب رنگ کابینت از آن غافل میشویم، اندازه‌ی آشپزخانه است. اگر آشپزخانه ی شما بزرگ و جادار باشد زیاد محدودیتی برای انتخاب رنگ ندارید ولی در غیر این صورت اگر آشپزخانه ی شما کوچک است، پیشنهاد احتمالی به شما میان رنگ های روشن است. زیرا رنگ های روشن باعث انعکاس نور و همچین بزرگتر دیده شدن فضای آشپزخانه و دلبازتر شدن آن میشود. امروزه اکثر آشپزخانه های بزرگ به دو بخش آشپزخانه مخفی مطبخ و آشپزخانه اصلی تقسیم می شوند که در بخش مطبخ پخت و پز پرداخته می شود اما در بخش اصلی دکوراسیونی زیبا با جلو های بصری جذاب طراحی می شوند تا خانواده ها بخش اصلی آشپزخانه از میل کردن غذا در کنار یکدیگر لذت ببرند.

📌رنگ کابینت تنها برای زیبایی بخشیدن به آشپزخانه نیست. بلکه می‌تواند آشپزخانه را کوچک یا بزرگتر نشان دهد.

نوع چوب و رنگ مورد نظر خود را بشناسید

اگر هنوزم نتوانستید رنگ و لعاب مورد نظر خود را که بهترین ظاهر ممکن را به آشپزخانه ی شما می‌دهد را انتخاب کنید بهتر است با دیزاینرهای خِبره مشورتی داشته‌باشید. 

بعد از انتخاب رنگ و طرح، شما باید با توجه به کاربرد آشپزخانه های چوب آنرا انتخاب کنید. 

به هر حال شما آشپز و به طور کلی صاحب آن هستید و هیچکس بهتر از شما نمیداند چه جنسی بهترین نتیجه را برایتان دارد

👈اگر انتخاب شما برای  آشپزخانه خود کابینت هایگلاس میباشد. در مقاله‌ی بهترین رنگ کابینت هایگلاس میتوانید با محبوب ترین و پرفروش ترین رنگ‌های این نوع کابینت در بازارآشنا شوید تا بتوانید بهترین رنگ و طرح را برای آشپزخانه خود انتخاب کنید.👉

رنگ را با پس زمینه ست کنید

در مرحله ای که انتخاب همه ی اجزای مهم تشکیل دهنده ی دکود آشپزخانه انجام شده و تنها سفارش و اجرای آن باقی مانده است؛ بهتر است رنگ کابینت ها را متناسب با رنگ پس‌زمینه و سایر قسمت های آشپزخانه انتخاب کنید.

برای مثال باید به رنگ کاشی ها، کاغذ دیواری و کف پوش آشپزخانه توجه کرد و انتخاب شما باید مطابق با رنگ این اجزا صورت بگیرد

بخاطر آسان شدن کارتان برای ست کردن رنگ ها بهتر است از پالت رنگ های پیشنهادی فروشگاه ها استفاده کنید.

نحوه انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

رنگ هایی که حالت بی رنگ مانند کرم، خاکی، بژ، دیگر رنگ ها از میان گروه رنگ های زمینی برای آشپزخانه بسیار مناسب هستند.

ابن رنگ ها باعث می‌شود فضای آشپزخانه دارای یک فضای گرم، آرام و بسیار لذت بخش برای شما ایجاد می کند.

و همینطور ست کردن این نوع رنگ ها با سایر رنگ ها بسیار ساده است و می‌توان به راحتی با پس زمینه ی آشپزخانه هارمونیِ جذابی را به وجود آورد

رنگ را بر اساس طرح کابینت انتخاب کنید

رنگ را بر اساس طرح کابینت انتخاب کنید

اگر طرح‌های سنتی‌تر مانند کابینت کلاسیک را برای آشپزخانه خود انتخاب کرده‌اید؛ رنگ‌های کلاسیک مانند کرم و سفید و همچنین رنگ چوب طبیعی همیشه ایده‌های خوبی خواهند بود. اما اگر برای بازسازی آشپزخانه خود قرار است از کابینت‌های مدرن‌تر مانند کابینت های گلاس براق استفاده کنید؛ رنگ‌های آبی تیره، قرمز پررنگ یا زرد آفتابی می‌توانند انتخاب بهتری باشند.

ابعاد و نور آشپزخانه را در نظر بگیرید

همیشه رنگ‌های تیره فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهند؛ این در حالی است که رنگ‌های روشن باعث می‌شوند فضا دلبازتر و گسترده‌تر به نظر برسد. فقط وقتی که نور آشپزخانه کافی است و یا یک پنجره بزرگ در این قسمت از خانه دارید که اجازه می دهد نور طبیعی زیادی به داخل وارد شود؛ باید از رنگ‌های تیره برای سفارش کابینت استفاده کنید. در غیر این صورت باید رنگ‌های روشن‌تر را برای سفارش کابینت انتخاب کرده تا آشپزخانه کوچک و تاریک‌تان کمی پرنورتر و بزرگ‌تر به نظر برسد. طیف‌های مختلف رنگ کرم و سفید معمولا انتخاب‌های خوبی برای چنین آشپزخانه‌هایی هستند. از طرف دیگر اگر آشپزخانه‌ای بزرگ با یک جزیره یا اپن بزرگ دارید؛ می‌توانید هم از رنگ‌های تیره و هم از رنگ‌های روشن برای سفارش استفاده کنید. هر چه فضا وسیع‌تر و پرنورتر باشد؛ دست شما برای انتخاب رنگ‌ها و طرح کابینت آشپزخانه بازتر می‌شود.

مانند تمامی دوران گذشته با تغییر سال رنگ های ترند و جدید  به بازار معرفی شدند ما در مقاله‌ای به بررسی و معرفی  👈  رنگ های جدید کابینت 2023  👉 پرداخته ایم.

رنگی را برای کابینت انتخاب کنید که با کانتر و کاشی‌ها هماهنگ باشد

فرقی نمی‌کند که آشپزخانه‌ای کاملا سفید می‌خواهید یا تمایل دارید از فرصت بازسازی استفاده کنید و رنگ‌ها و بافت‌های متضاد را با هم هماهنگ کنید؛ در هر صورت هنگام انتخاب رنگ کابینت، سعی کنید یک تصویر کامل از آشپزخانه بعد از تجهیز کامل آن در ذهن داشته باشید. اگر از قبل چند رنگ را در ذهن خود دارید؛ به این موضوع توجه کنید که رنگ‌های منتخب‌تان با سبک و بافت کاشی‌ها و کانتر مرکزی آشپزخانه چقدر هماهنگ هستند. معمولا طراحان داخلی برای الهام گرفتن به چرخه رنگ نگاه می‌کنند. شما هم می‌توانید همین کار را انجام دهید و چند رنگی که در ذهن‌تان دارید را کنار رنگ کاشی‌های یا صفحه روی کابینت قرار دهید. حتما در این پالت، رنگ‌هایی را پیدا می‌کنید که تصورش را هم نمی‌کردید که تا این حد با هم هماهنگ و سازگار باشند.

رنگی را انتخاب کنید که حال و هوای مد نظرتان را منعکس کند

رنگی را انتخاب کنید که حال و هوای مد نظرتان را منعکس کند

آیا آشپزخانه‌ای می‌خواهید که به غیر از محل طبخ، فضایی مناسب برای دور هم جمع شدن خانواده و صرف غذا باشد؟ یا اینکه می‌خواهید از این بخش از خانه فقط برای پخت غذا استفاده کنید؟ در هر صورت آشپزخانه نیروی محرکه خانه است؛ زیرا فضای بصری زیادی را اشغال می‌کند. بنابراین باید رنگی را انتخاب کنید که با شخصیتی که قرار است برای آشپزخانه ایجاد کنید همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال اگر دوست دارید طعم‌های مختلف را هنگام خوردن غذا تجربه کنید؟ با انتخاب کابینت هایی به رنگ قرمز پررنگ، می‌توانید کاری کنید که طعم ادویه‌ها را هنگام خوردن غذا بیشتر احساس کنید. آیا در آشپزی بیشتر به سراغ غذاهای سنتی می‌روید؟ اگر این چنین است باید به دنبال ایجاد ظاهری کلاسیک‌تر بوده و کابینتی تمام سفید یا شاید چوبی رنگ را انتخاب کنید.

رنگ‌های خنثی مانند کرم یا خاکستری کم رنگ با هر رنگ کابینتی به خوبی هماهنگ می‌شوند. بنابراین اگر کاشی‌های آشپزخانه از این دو رنگ هستند؛ انتخاب برای شما ساده‌تر است. اما اگر قصد دارید دیوارها را مجددا رنگ‌آمیزی یا کاشی‌کاری کنید؛ انتخاب رنگ باید بر اساس این انجام شود که چه مقدار از دیوار آشپزخانه بعد از نصب کابینت‌ها و گذاشتن وسایل برقی بزرگ مشخص است. مثلا اگر بخش اعظمی از دیوارهای آشپزخانه بعد از نصب کابینت بیرون می‌زند و رنگ کابینت‌هایتان روشن و خنثی است؛ زرد لیمویی یا سبز لیمویی برای کاشی و دیوارها انتخاب بهتری است.

  • اگر کابینت شما از جنس ام دی اف است رنگ های پیشنهادی ابتدا رنگ چوب و سپس رنگ سیاه و سفید است که این دو رنگ (سیاه و سفید) طرفداران زیادی دارد.
  • اما اگر دنبال تنوع هستید و میخواهید از رنگ شاد استفاده کنید بهتر است که در کنار آن یک رنگ خنثی را حتما در نظر بگیرید و دلیل آن هم جلوگیری از دلزدگی شما بعد از مدت کوتاهی است
  • برای مثال اگر یک رنگ خیلی شاد مانند قرمز را در نظر دارید، بهتر است از یک رنگ خنثی تیره استفاده نمایید مانند طوسی. زیرا استفاده از رنگ های جیغ و رنگ روشن میتواند باعث ازار چشم شود
  • اگر یک آشپزخانه ی کوچک دارید و انتخاب رنگ نیز برای شما دشوار است ما به شما رنگ های خنثی را پیشنهاد میدهیم، زیرا این رنگ ها قابل تطبیق و ترکیب با رنگ های مختلف بوده و در آشپزخانه هایی که دارای رنگ های زیاد و متضاد هستند مناسب هستند  برای مثال رنگ سفید، بژ و رنگ چوب فضا را ساده و قابل انعطاف تر می سازد
  • خانواده ی رنگ طوسی همیشه خیلی کلاسیک و جذاب است. با استفاده از رنگ خاکستری می توانید در ترکیب با وسایل تزئینی خانه ی خود جلوه مناسبی به خانه ی زیبایتان بدهید .  برای مثال چوب و فلز می توانند مکمل خوبی برای این رنگ باشند
  • مهم نیست که خانه ی شما دکوراسیونش به سبک سنتی یا سبک کابینت مدرن است به هر حال رنگ خاکستری بهترین انتخاب است
  • رنگ خاکستری روشن محبوب ترین رنگ دکوراسیون آشپزخانه است و برای آشپزخانه های کوچک انتخاب بسیار توصیه میشود .

شما حتی اگر از رنگ خاکستری به تنهایی استفاده کنید، خود این رنگ به تنهایی بقدری تاثیر گذار است که می تواند یک آشپزخانه را تازه، جذاب، مدرن و امروزی نشان دهد البته برای آشپزخانه کوچک توصیه می شود از تناژ روشن آن استفاده کرد. در ادامه عکس هایی از آشپزخانه هایی با رنگ خاکستری مشاهده خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

آشپزخانه‌های امروزی نقش محوری را در هر خانه‌ای ایفا می‌کنند. اغلب افراد از این بخش نه تنها به عنوان مکانی برای پخت...
قیمت بالاتر کابینت هایگلاس ترک نسبت به نمونه ایرانی آن باعث شده تا خریداران به این موضوع مهم فکر کنند که تفاوت...
یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، چسباندن برچسب روی بدنه درب‌های کابینت است. در حال حاضر شرکت‌های...
تنوع در بازار هر محصولی به‌خصوص بازار فروش کابینت آشپزخانه مزایا و معایب خاصی دارد. یکی از مهم‌ترین معایب تنوع محصول که...