Search
Close this search box.

کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ دیگر دو به شک نباشید!

کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ

انتخاب رنگ یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که مشتریان در زمان خرید کابینت و تصمیم‌گیری در مورد سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه با آن مواجه می‌شوند. این انتخاب زمانی دشوارتر می‌شود که شما بین دو رنگ شک دارید و نمی‌توانید تصمیم نهایی خود را بگیرید. در این شرایط و در صورتی که رنگ‌های منتخب مشتری با هم تناسب داشته باشند؛ استفاده از کابینت دو رنگ بیشتر توصیه می‌شود. می‌توانید فضای ساده آشپزخانه را به محیطی تبدیل کنید که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

نکته منفی در انتخاب این مدل کابینت، استفاده از رنگ‌های اشتباه و انتخاب رنگ‌های نامناسب است. به همین خاطر معمولا طراحان داخلی توصیه می‌کنند که فقط در صورتی به سراغ سفارش این مدل کابینت بروید که به توانایی‌های خود در شناخت و انتخاب رنگ‌های مناسب اطمینان دارید. در این مقاله از چوبین دکور با توضیح معایب و مزایای این دو محصول سعی می‌کنیم به این پرسش پاسخ دهیم که کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ ؟

کابینت تک رنگ

مزایا و معایب کابینت تک رنگ

کابینت‌های تک رنگ از آن دسته محصولات پرفروش و کلاسیک صنعت تولید کابینت‌اند که دارای مزایای زیر هستند:

قیمت مناسب

به دلیل اینکه برای تولید این محصول به یک نوع متریال با یک رنگ مشخص نیاز است؛ هزینه تامین مواد اولیه برای ساخت آن به نسبت کابینت‌ های دو رنگ کمتر است. این روش تولید همچنین باعث می‌شود که ضایعات حین تولید کمتر شود. بنابراین استفاده از کابینت‌ های تک رنگ بیشتر به آن دسته از مشتریانی که آشپزخانه‌ای کوچک دارند و به دنبال تجهیز آن با کابینت با کمترین قیمت هستند توصیه می‌شود.

ایجاد هماهنگی بیشتر در دکوراسیون داخلی

کابینت‌های تک رنگ به خصوص مدل‌های مدرنی مانند کابینت های گلاس فضای آشپزخانه را به سمت دکوراسیون مینیمال سوق می‌دهند. یک دستی رنگ در این محصول باعث می‌شود که فضا کمی نظم پیدا کرده و خلوت و بزرگ‌تر به نظر برسد.

ست شدن آسان با دیگر اجزا

استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های ساده برای سفارش کابینت این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید هماهنگی بیشتری بین کابینت‌ها و دیگر اجزا مانند کفپوش، پرده و حتی اکسسوری‌هایی که در آشپزخانه به عنوان دکور چیده‌اید ایجاد کنید. سادگی این مدل کابینت همچنین به شما این اجازه را می‌دهد که هر چند وقت یک بار، با یک تغییر ساده و کم خرج، حال و هوای آشپزخانه را عوض کنید.

در کنار مزایای مطرح شده؛ این مدل کابینت یک عیب بزرگ و مهم دارد که آن هم ایجاد یکنواختی بیش از حد در آشپزخانه است. این موضوع باعث می‌شود که بعد از مدتی از کابینت‌ها خسته شوید و به فکر تعویض آنها بیفتید.

کابینت دو رنگ

مزایای و معایب کابینت‌ های دو رنگ

برای ساخت این محصول خلاقانه، از دو مدل متریال با رنگ‌های مختلف استفاده می‌شود. این ویژگی دست مشتری را برای دیزاین و چیدمان آشپزخانه بازتر می‌گذارد. موارد زیر از جمله مهم‌ترین مزایای کابینت‌های دو رنگ محسوب می‌شوند:

قابلیت ساخت انواع کابینت در سبک‌ های مختلف

شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که این مدل کابینت بیشتر برای ساخت کابینت‌های سبک مدرنی مانند کابینت های گلس کاربرد دارند؛ اما قابلیت‌های مختلف این محصول مانند امکان استفاده از خلاقیت در ترکیب رنگ‌ها این امکان را ایجاد کرده که برای ساخت کابینت نئوکلاسیک و کلاسیک نیز بتوان از این تکنیک استفاده کرد.

زیبایی ظاهری بیشتر

اگر در انتخاب دو رنگی که برای سفارش این محصول در نظر دارید هوشمندانه رفتار کنید؛ دیگر نیازی نیست که برای ایجاد یک ویژگی متمایز در آشپزخانه از روش‌های پرهزینه مانند نورپردازی استفاده کنید. شما می‌توانید با سفارش یک مدل کابینت دو رنگ، خیلی ساده، تحولی چشم‌گیر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه ایجاد کنید.

افزایش ارزش ساختمان

با استفاده از سفارش یک کابینت دو رنگ شیک می‌توانید دکوراسیون داخلی ساختمان را خیلی خاص و زیبا کرده و ارزش ملک خود را بالاتر ببرید. فقط تنها نکته‌ای که در این انتخاب باید لحاظ کنید این است که از ترکیب رنگ‌های خیلی خاص و عجیب استفاده نکنید و به سراغ رنگ‌های همه‌پسندتر مانند کرم، سفید و قهوه‌ای بروید.

ایجاد خطای دید

اگر در انتخاب رنگ‌های به کار رفته در این محصول دقت به خرج دهید و اصول علمی خاصی را رعایت کنید؛ می‌توانید در بزرگ‌نمایی فضای آشپزخانه نقش پررنگی داشته باشید. به عنوان مثال اگر آشپزخانه‌ای کوچک دارید می‌توانید از یک رنگ روشن برای کابینت‌های دیواری و یک رنگ تیره برای کابینت‌های زمینی استفاده کنید. با این کار بخش اعظمی از نور ورودی به آشپزخانه با برخورد به رنگ روشن کابینت‌های دیواری بازتاب پیدا کرده و فضا بزرگ‌تر نشان داده می‌شود.

کابینت‌های دو رنگ با وجود این مزایای عمده، دارای معایبی نیز هستند که برخی از آنها عبارتند از:

ناهماهنگی در آشپزخانه

یکی از معایب کابینت‌های دو رنگ، ایجاد بی‌نظمی ملموس در آشپزخانه است. البته هر چقدر رنگ‌هایی که برای سفارش این محصول استفاده می‌کنید تضاد بیشتری داشته باشد؛ این بی‌نظمی و ناهماهنگی بیشتر احساس می‌شود. بنابراین اگر انتخاب شما کابینت دو رنگ است و نمی‌خواهید آشپزخانه بیش از حد شلوغ به نظر برسد؛ حتما برای انتخاب رنگ‌های به کار رفته در محصول با کابینت‌ ساز و طراح کابینت مشورت کنید.

قیمت بیشتر

از آنجایی که در ساخت این محصول از دو ورق با دو رنگ متضاد استفاده می‌شود و هر بخش از آن را باید با یک رنگ خاص ساخت؛ ضایعات تولیدش بالاست و به همین خاطر از بهای تمام شده بیشتری نیز برخوردار است.

حساسیت در تولید

همانطور که گفته شد در انتخاب رنگ مورد استفاده در ساخت این محصول باید دقت کنید؛ چرا که ممکن است طرحی که در یک تصویر نمونه کار مشاهده می‌کنید آنطور که باید اجرا نشود و یا با توجه به فاکتورهایی مانند نور آشپزخانه، مناسب برای فضایی که در اختیار شماست نباشد.

چند ترکیب رنگ جذاب برای سفارش کابینت‌های دو رنگ

معرفی چند ترکیب رنگ جذاب برای سفارش کابینت‌های دو رنگ

اگر انتخاب شما برای تجهیز آشپزخانه کابینت دو رنگ است؛ ممکن است این سوال برای‌تان ایجاد شود که کدام رنگ‌ها برای سفارش این محصول مناسب‌تر هستند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که، ترکیبات زیر از جمله بهترین رنگ‌ها برای سفارش کابینت‌های دو رنگ هستند:

رنگ‌های متضاد : رنگ‌های متضادی مانند سفید و مشکی، جزء پرطرفدارترین رنگ‌ها برای سفارش این محصول هستند.

طیف‌های تیره و روشن یک رنگ: اگر به دنبال تضاد و جلب توجه کمتر هستید؛ می‌توانید از یک رنگ خاص با دو طیف مختلف استفاده کنید. مثلا آب تیره و روشن را انتخاب کنید و حس آرامش را در آشپزخانه به وجود آورید.

رنگ‌های مکمل : در چرخه رنگ، به رنگ‌هایی که روبه‌روی هم قرار دارند رنگ مکمل گفته می‌شود. این رنگ‌ها هم جذاب هستند و هم با هم هماهنگی دارند. استفاده از این رنگ‌ها مانند آبی و زرد در کنار هم برای سفارش کابینت‌های دو رنگ بسیار عالی است.

رنگ‌های مات و براق : اگر نمی‌خواهید با استفاده از دو رنگ، کابینتی متفاوت سفارش دهید می‌توانید یک رنگ را با دو سبک براق و مات در ساخت این محصول به کار ببرید.

در نهایت کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ؟

اگر با خواندن مزایای و معایب این دو محصول هنوز نتوانستید به پاسخ این سوال که کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ ؟ دست پیدا کنید؛ این بخش از مقاله را با دقت بیشتری مطالعه کنید. قبل از اینکه به راهنمای جامعی که انتخاب را برای شما آسان‌تر می‌کند بپردازیم بهتر است بدانید که انتخاب بین این دو محصول کاملا سلیقه‌ای است. چرا که این شما هستید که می‌خواهید سال‌ها در منزل‌تان زندگی کنید و تصمیم باید بر اساس سلیقه شخصی‌تان گرفته شود. اما با این وجود چند اصل و توصیه مهم وجود دارد که می‌توانند مسیر انتخاب را برای شما ساده‌تر کنند. این اصول عبارتند از:

  • کابینت‌های دو رنگ به دلیل ایجاد خطای دید برای آشپزخانه‌های بزرگ و کابینت‌های تک رنگ برای آشپزخانه‌هایی که فضای محدودی دارند مناسب‌ تر هستند.
  • برای چیدمان آشپزخانه به هر سه سبک دکوراسیون داخلی یعنی مدرن، نئوکلاسیک و کلاسیک می‌توانید از کابینت دو رنگ استفاده کنید و با انتخاب این محصول دست‌تان بازتر است.
  • در تصمیم‌گیری به رنگ و جزئیات دیگر اجزای آشپزخانه مانند پرده، کفپوش و دیوارپوش دقت کنید. تنوع رنگ در این اجزا می‌تواند مسیر انتخاب را برای شما واضح‌تر کند.
  • درست است که نظر شخصی شما در انتخاب رنگ کابینت حرف اول را می‌زند؛ اما راهنمایی‌های اصولی مشاورین متخصص در این زمینه، در انتخاب صحیح بسیار موثر است. بنابراین حتما نظر کابینت‌ ساز را نیز در این مورد بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

آشپزخانه‌های امروزی نقش محوری را در هر خانه‌ای ایفا می‌کنند. اغلب افراد از این بخش نه تنها به عنوان مکانی برای پخت...
قیمت بالاتر کابینت هایگلاس ترک نسبت به نمونه ایرانی آن باعث شده تا خریداران به این موضوع مهم فکر کنند که تفاوت...
یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، چسباندن برچسب روی بدنه درب‌های کابینت است. در حال حاضر شرکت‌های...
تنوع در بازار هر محصولی به‌خصوص بازار فروش کابینت آشپزخانه مزایا و معایب خاصی دارد. یکی از مهم‌ترین معایب تنوع محصول که...