وسایل ضروری دور ریختنی

۶ وسیله‌ غیر ضروری در آشپزخانه‌ ها که می‌ توانید با خیال راحت دور بیندازید

 

فرهنگ مصرف‌ گرایی که بیشتر جوامع به سمت آن هدایت می‌ شوند یعنی میل به خرید وسایل آشپزخانه، بیش از حد نیاز. به طوری که شاید برخی وسایل در خانه‌ های ما سال به سال مورد استفاده قرار نگیرند؛ اما ما آنها را میخریم.

گاهی اوقات ماه‌ ها حقوق خود را پس ‌انداز می‌ کنیم که برخی از وسایل غیر ضروری را تهیه کنیم.

سپس میشویم نگهبان و مسئول تمیز کردن آنها

 

اگر موافق هستید شروع به حذف وجود زاید این وسایل کنیم.

اهمیت این موضوع در اینجاست که سلامت دست و پای ما مهم‌ تر از تمیز کردن وسایلی است که به هیچ دردی نمیخورند.

 

۱.  هسته ‌گیر سیب

ریچل جونز، موسس سایت نوریشینگ مینیمال، بر این عقیده است:

(اگر از وسایلی مانند هسته ‌گیر سیب، پوست‌ کن ملون، تقسیم ‌کننده آواکادو، ورقه‌ کننده سیب‌ زمینی، خردکننده‌ ی پیاز و غیره که یک ‌بار در ماه هم استفاده نمی‌ کنید بهتر است آن را دور بیندازید)

درست است که با خرید این وسیله‌ ها به خودی خود ضرر کردید، حداقل با جاگیری در آشپزخانه اجازه ندهید باعث ضرر بیشتر شود.

در هر مرتب کردن و خانه‌ تکانی شما مجبورید آنها را بیرون بیاورید بشویید، خشک کنید و سر جایشان بگذارید. جلوی ضرر را از هر جا بگیرید، منفعت است.

 

۲.  ظروفی که هیچ‌ گاه استفاده نمی‌ شوند

در آشپزخانه ظروفی وجود دارند که هیچگاه استفاده نمی‌ شوند. دقت کنید!

برخی از ظروف که به اصطلاح دم دستی هستند و همیشه مورد استفاده هستند و برخی دیگر از ظروف را برای مواقعی که مهمون داریم یا تعدادمان بیشتر است استفاده میکنیم که هر دو مورد از این قائده مستثنی هستند.

روی صحبت ما با آن دسته از ظروفی است که سال به سال استفاده نمیشوند و فقط هستند که در آشپزخانه جا را تنگ کنند.

این ظروف را از آشپزخانه خود دور کنید تا از فضای خالی ای که ایجاد میشود حیرت‌ زده شوید. گاهی اوقات یک وسیله در آشپزخانه خواهرمان خیلی کاربرد دارد ولی در خانه ما نه. باز هم نیازی نیست که آن وسیله را به توصیه خواهر، نگه داریم.

 

۳.  پیمانه‌های اندازه‌ گیری

این قاشق ‌های اندازه‌ گیری از جای ظرف‌ های شسته شده به پایین میفتند و مورد استفاده واقع نمی ‌شوند پس بهتر است به این موضوع بیشتر دقت کنیم و ببینیم امثال این وسیله در آشپزخانه چه وسایلی را داریم که بیشتر مایه زحمت هستند تا استفاده.

می‌ توانیم آنها را به بیرون از آشپزخانه هدایت کنیم یا در جاهای ادویه‌ ای به صورت جداگانه گذاشته و به موقع استفاده کنیم. به خاطر داشته باشید که این وسایل پلاستیکی در ادویه زردچوبه تجزیه می ‌شوند. بهتر است این جنس از پیمانه‌ ها را قبل از جای ‌گذاری در ظروف ادویه‌ جات با جنس بهتری جایگزین کنیم.

 

 

۴.  ظروف پلاستیکی بلاتکلیف

به جای خرید چند باره از یک سایز ظروف پلاستیکی سعی کنی یک ست از چند سایز مختلف و با کیفیت را تهیه کنید.

در این صورت دور ریز مواد غذایی هم کمتر میشود و می ‌توانید آنها را در یخچال نگهداری کنید.

برخی مواقع ما ظروف پلاستیکی بی‌ کیفیت را میخریم و از آنها استفاده هم نمیکنیم؛ حتی اگر بخواهیم استفاده هم بکنیم جای کافی برای آنها نیست.

 

 

۵.  ظروف کم استفاده

گاهی اوقات ما هنگام خرید هم می ‌دانیم که برخی از ظروف کم استفاده هستند، مانند ظرف‌های کیک‌ پزی، ماهیتابه ‌هایی که تفلون نیستند و مواد غذایی به آنها میچسبد و ظروف تزیینی که به طرح‌ های قلب، دایره و غیره هستند.

این ظروف گاهی شکستنی و گاهی روحی یا آلومینیومی هستند که باید برای جلوگیری از شکستن یا قُر شدن در جای مخصوصی نگه داشته شوند.

حالا بگذارید کمکی به شما بکنیم، اگر از این وسایل ۶ ماه یک‌ بار هم استفاده نمی‌ کنید، بیندازیدشان دور چون به هرحال به کار شما نمی ‌آیند.

 

۶ . برخی وسایل برقی که کارکردی شبیه به هم دارند

پلوپز و کیک‌‎ پز، همزن برقی و میکسر، مخلوط کن و میکسر، اینها برخی از وسایلی در آشپرخانه هستند که می‌ توانید به جای همدیگر استفاده کنید.

Mixer با جا به جایی یک تیغه‌ ی پلاستیکی به تیغه ‌ی آهنی از هم‌ زن به مخلوط ‌کن تغییر کاربری میدهد.

پس اگر در آشپرخانه خود چندین گجت (وسایل اختراعی جدید) آشپرخانه‌ ای دارید بهتر است از مشابه ‌های یکدیگر خلاص شوید و فضای بیشتری را برای خود داشته باشید.

به هنگام خرید دقت کنید و ببینید که اگر اسم دستگاه ‌برقی آشپزخانه‌ ای متفاوت است آیا عملکرد متفاوتی هم دارد؟

مصرف گرا نباشیم

مقالات مشابه

اکسسوری آشپزخانه یا همان لوازم تزئینی مخصوص آشپزخانه وسایلی هستند که برای بهبود ظاهر و دیزاین این فضا از آنها استفاده می‌شود....
کابینت نئوکلاسیک بهترین انتخاب برای زمانی است که مشتری یک آشپزخانه مجلل و در عین حال ساده می‌خواهد. استفاده همزمان از المان‌های...
اکثر طرح‌هایی که در وب‌سایت‌های مختلف با عنوان نحوه چیدمان آشپزخانه کلاسیک مشاهده می‌کنید؛ طرح‌هایی هستند که رعایت جزئیات بیش از حد...
امروزه اکثر طراحان داخلی برای جداسازی فضای نشیمن از آشپزخانه، دیگر از دیوار استفاده نمی‌کنند و وسیله انجام این کار برای آنها،...