کابینت ممبران یا های گلاس ؟

کابینت های گلاس

حتما برای خیلی ها پیش اومده که قصد تغییر دکوراسیون دارند و نمیدونند کدوم سبک کابینت براشون بهتره ! میخواهیم در چند مقاله به صورت دو به دو سبک ها رو با هم مقایسه کنید . در مقاله اول کابینت ممبران و کابینت های گلاس را مقایسه خواهیم کرد .

با ما همراه باشید .

ممبران با توجه به طرح پذیری متنوع خود، قابلیت انجام طرح های کلاسیک طوری رو داره ولی این دلیل نمیشه که در طرح های کلاسیک از این سبک استفاده نشود . اما هایگلاس بهترین انتخاب  برای اجرای طرح های مدرن و ساده است .

 

ویژگی / نوع هایگلاس ممبران
قیمت مناسب نسبتاً بالا
درخشندگی دارد ندارد (البته در برخی مدل ها میتواند داشته باشد)
خش پذیری زیاد کم
امکان اجرای طرح های پرکار مدرن و کلاسیک ندارد دارد
قابلیت ابزار خوری متوسط بالا
سطح صاف و صیقلی دارد دارد
لک پذیری زیاد کم
مقاومت و دوام بالا متوسط
کیفیت قابل قبول بسیار متنوع و وابسته به کیفیت اجرای کابینت ساز
حساسیت به نور وابسته به نوع ورق(ورق های ایرانی دارای حساسیت زیادی هستند) زیاد
حساسیت به اجسام تیز زیاد زیاد
قابلیت تعمیر با همان طرح و رنگ قبلی دارد خیلی کم
لبه های تیز و برنده دارد ندارد

کابینت ممبران

ممبران یا وکیوم در واقع نوعی روکش PVC است که بر روی متریال های مختلف مثل ام دی اف کشیده میشود و از ورق حاصل از این پروسه، ورق ممبران تولید میشود . طرح های روی ورق ممبران هم به این صورت کار میشوند که روی ورق های خام و قبل از روکش زدند ، طرح مورد نظر به کمک ابزار های مخصوصی درمیاد و ورق خام ابتدا به چسب و رزین آغشته شده و سپس به کمک تکنولوژی مخصوصی و با خلاء، روکش پی وی سی برروی اون کشیده شده و اصطلاحاً وکیوم میشود به کابینت هایی که به این روش تولید میشوند، ممبران گفته میشود .

مزایای کابینت ممبران یا وکیوم

مزیت اصلی ممبران به امکان اجرای طرح های خیلی متنوع و زیبا به دلیل تکنولوژی خاص ساخت و با قیمت نسبتاً مناسب، خلاصه میشود

در مورد قیمت ممبران ذکر این نکته ضروری است که محدوده ی قیمتی ممبران کمی از متوسط بالاتره اما قیمت دقیقش به مقداری خیلی زیادی وابسته به طرح و میزان پرکار یا کم کار بودن طرح کابینت دار د. قیمت کابینت ممبران در مقایسه با هایگلاس، وابستگی بیشتری به طرح دارد .

 

معایب کابینت ممبران یا وکیوم

-یکی از معایب کابینت ممبران مشکل ظرافت زیاد طرح هاست.

در مطلب «قیمت کابینت ممبران» و همچنین در ابتدای همین مطلب گفتیم که مغزی کابینت های ممبران عمدتاً از ام دی اف MDF خام ساخته شده و بوسیله یک لایه پی وی سی (PVC) با حرارت، چسب و فشار ناشی از خلاء (وکیوم) پوشش داده میشن. اما خب تا اینجا که مشکلی نداشت پس مشکل کجاست؟

مشکل اینجاس که وقتی کنده کاری ها و طرحهای برجسته یا فرورفته ی کابینت خیلی ظریف باشن، پوشش دادن لایه PVC خوب صورت نمیگیره. تنها راه حلش هم اینه که طرح های کنده کاری شده کار رو نسبتاً درشت درنظر بگیریم و از طرح های ریز پرهیز کنیم.

– عیب دیگر کابینت ممبران تنوع کیفیتِ اجراست.

کیفیت نهایی این نوع کابینت بسیار به مجری کابینت  بستگی داره. علت این مسأله اینه که مجری میتونه از متریال ها و کارگاه های درجه 1 برای وکیوم برای پوشش PVC استفاده کنه و یا از متریال ها و چسب ها و کارگاه های بی کیفیت استفاده کنه. تنها راه حل این مساله هم اینه که کابینت ساز مطمئن و حرفه ای رو انتخاب کنین تا خیالتون از این مسأله راحت باشه.

-کابینت ممبران حساسیت به نور و حرارت دارد.

این حساسیت در برخی مدل های کابینت هایگلاس هم وجود داره. پوشش پی وی سی PVC روی کابینت ممبران ممکنه در برابر نور آفتاب به مرور زمان تغییر رنگ بده. البته در مورد ممبران فقط مسأله تغییر رنگ نیست و ممکنه روکش PVC روی ورقه هم در اثر آفتاب و حرارت، چسبش ضعیف شده و از ورقه جدا بشه. سایر منابع گرمازا مثل شعله گاز و بخار آب هم میتونن همین مشکل رو برای کابینت ممبران بوجود بیارن.

معایب ممبران

-روکش کابینت ممبران نسبت به اجسام تیز حساسیت دارد.

این مشکل هم بین کابینت ممبران و کابینت هایگلاس مشترکه. روکش هردو کابینت در برابر برخورد با اجسام تیز نسبتاً حساس است. تعمیر اون هم راحت نیست و معمولاً به دلیل نفوذ آب ممکنه صدماتی به ورقه ی کابینت شما وارد بشه که جبرانش سخت باشه.

-امکان تعمیر کابینت ممبران با همان طرح و رنگ قبلی کم یا نشدنی است.

با یک مثال قضیه رو براتون روشن می کنیم. فرض کنین کابینت شما بعد از مدتی استفاده، دچارخرابی شده و شما میخواین اون بخش از اون رو تعمیر کنین. میرین بازار و می بینین که ورقه هایی با اون کد رنگ و طرحی که شما دارین در بازار پیدا نمیشه!! خب تا اینجا که خیلی بد شد! راه حلش چیه؟! میتونیم بگیم هیچی! باید انقدر در بازار بگردید تا شاید بتونین طرح و رنگ کابینت خودتون یا مشابهش رو پیدا کنین.

کابینت ممبران

کابینت آشپزخانه های گلاس high gloss

کابینت های گلاس حتماً معرف حضور شما هست. ورق های های گلاس که دارای مغزی ام دی اف و پوشش پلکسی گلاس (نوعی پلاستیک) هستند، سازنده ی کابینت هایگلاس هستند. درخشش و شفافیت این کابینت به همراه طرح های متعدد درکنار قیمت مناسب باعث شده در مدت زمان کمی طرفداران زیادی پیدا کنه.

ورقه های هایگلاس مثل ورقه های ممبران یکطرفه هستند و از طرفی که دارای پوشش پلکسی گلس هستند، دارای درخشش بوده و ضد آب هستند. در ادامه مزایا و معایب های گلاس رو بررسی می کنیم.

مزایای کابینت های گلاس

– زیبایی و درخشش خاص لایه ی بیرونی های گلاس

– تنوع در طرح و رنگ لایه ی بیرونی های گلاس

– قیمت نسبتاً اقتصادی و کمتر از ممبران

 

مشکلات و معایب کابینت های گلاس

– امکان آسیب دیدن از رطوبت

گفتیم که مغزی ورق هایگلاس از جنس ام دی اف است. پس یعنی اشکالات مربوط به رطوبت که در معایب کابینت ام دی اف گفته شد،در کابینت هایگلاس هم کم و بیش صدق می‌کنه (البته کمی کمتر). البته کابینت های هایگلاس از طرفی که دارای پوشش پلکسی گلاس هستند، ضدآب محسوب میشن ولی در صورت خراشیده شدن آب میتونه به ورق نفوذ کرده و باعث خرابی ورق بشه.

– تیزی لبه‌ها

شاید با خودتون بگین که این تیزی در سایر متریال ها هم ممکنه وجود داشته باشه و راحت میشه با سنباده زنی برطرفش کرد که جواب ما اینه هایگلاس به دلیل نوع متریالش، قابلیت سنباده زنی کمتری داشته و این تیزی لبه ها قابل رفع نیست و ممکنه اگه حواستون نباشه بهتون آسیب وارد کنه.

معایب کابینت های گلاس

-لک پذیری

یادتونه گفتیم که هایگلاس درخشندگی زیادی داره و همین عامل یکی از دلایل پرطرفدار شدنشه. اما این مسأله در کنار زیبایی، باعث شده که هایگلاس در اثر تماس با هر عامل لک کننده مثل دست، لکه های روی خودش رو به صورت واضحی نشون بده. این مسأله باعث میشه شما مدوام مجبور به تمیز کردن کابینت های آشپرخانه ی خودتون باشید.

– خش پذیری

مانند ممبران هایگلاس در تماس با اجسام تیز و سخت، آسیب پذیر نشون میده و تماس مداوم جسم های سخت یا حتی نیمه سخت با های گلاس می‌تونه روی لایه ی بیرونی اون اثر بذاره و باعث ایجاد لک و خش بشه. البته با افزایش کیفیت ورقه های هایگلاس، میزان آسیب پذیری کاهش پیدا میکنه و عمر مفیدش بیشتر میشه اما در هرحال هیچوقت کاملاً مصون از خش پذیری نمیشه.

کابینت هایگلاس

ورق یک طرفه

این عیب هم مشابه ممبرانه. هر دو کابینت دارای ورقه های یکطرفه هستند. اما عیبش چیه؟ برای جاهایی که باید هر دو طرف کار ظاهر شکیل و زیبایی داشته باشه، باید از دو ورق استفاده کنید. این عمل (دوبل کردن قطعه) هزینه‌ و ضخامت کار رو زیاد می‌کنه.

در نهایت باید بگیم، همانند ممبران کیفیت تولید ورق‌های هایگلاس کاملاً بستگی به کیفیت متریال‌های خام، تکنولوژی و دقت ساخت کارخانه تولیدی داره و برای کنترل کیفیت ورق های گلاس، با نور چراغ قوه روی ورق، موج‌ها و نواقص ورق رو کنترل کنین و در صورتی که ورق فاقد موج و ناقصی و انحنا بود، اون رو خریداری کنین.

 

کابینت های گلاس

نتیجه گیری: هایگلاس یا ممبران؟

با اینکه این سؤال خیلی کلی و جامعه اما میشه با یک جواب کلی، پاسخش رو داد. بستگی داره! پاسخ این سؤال خیلی به ویژگی ها و طرح مورد نظر شما بستگی داره. باید برای پاسخ با این سؤال ابتدا از خودتون بپرسید که «من چه چیزی از کابینت میخواهم؟» و براساس پاسخ به این سوال نتیجه گیری کنین کدوم مدل براتون بهتره! دو  مدل تقریباً در یک رنج قیمتی قرار دارند البته قیمت ممبران مقداری بیشتره. هایگلاس برای مدل های مدرن خیلی کاربرد بیشتری داره و درخشش اون باعث شده که جای خودشو در بین متریال های سازنده ی کابینت باز کنه و در مقابل ممبران با اینکه مدل های مدرن هم داره، اما بیشتر مدل های کلاسیک رو شامل میشه. البته اگه طرفدار طرح ها و نقش های ریز هستید ما به شما ممبران رو توصیه میکنیم و اگه کابینت ساده تری مدنظر دارین، انتخاب صحیح هایگلاسه.

البته در مورد هردو مدل ، باید هنگام خرید مزایا و معایبش رو درنظر داشته باشید تا بعد از سفارش متریال مورد نظرتون، پشیمونی نداشته باشین که در اون موقع پشیمونی فایده نداره!

 

مرجع : سایت سلام ساختمان

چوبین دکور
1234

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.