آشنایی با انواع کابینت به لحاظ جنس

rezaii02 e

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع کابینت از لحاظ جنس

  • کابینت‌های فلزی

تا یک یا دو دهه پیش بخش زیادی از کابینت‌های موجود در بازار به‌طور کامل از فلز ساخته می‌شدند. کابینت‌های فلزی قیمت پایینی داشتند و درنتیجه بخش زیادی از تقاضای بازار را به خود اختصاص می‌دادند. با این حال، این کابینت‌ها از ظاهر چندان زیبایی برخوردار نبودند و به دلیل محدودیت در اجرای طرح‌های هنری بر روی آن‌ها، معمولاً ظاهری ساده داشتند. نیاز به رنگ‌آمیزی و زنگ‌زدگی نیز از دیگر معضلات کابینت‌های فلزی محسوب می‌شدند. باروی کار آمدن MDF، کابینت‌های فلزی محبوبیت خود را از دست دادند هرچند برای کاهش قیمت کابینت MDF بدنه آن‌ها را همچنان از فلز می‌سازند.

امروزه شاخه‌ای از کابینت‌های فلزی به‌طور کامل از استیل ساخته می‌شوند. خاصیت ضد زنگ این فلز به همراه سطح صیقلی و درخشان آن سبب شده تا کابینت‌های استیل یکی از گزینه‌های منطبق با دکوراسیون‌های مدرن باشد.

 

  • کابینت‌های چوب

کابینت‌های چوبی از قیمت بسیار بالایی برخوردارند و البته زیبایی خیره‌کننده‌ای هم به آشپزخانه می‌بخشند. کابینت‌های تمام چوب معمولاً در آشپزخانه‌هایی با دکوراسیون کلاسیک و روستیک استفاده می‌شوند. با این حال، نقص‌هایی مانند گره‌ها و شکاف‌های طبیعی چوب می‌توانند بر طراحی آن‌ها تأثیر منفی بگذارد. همچنین عوامل متعددی نظیر رطوبت یا موریانه همواره کابینت‌های چوبی را تهدید می‌کند. هرچند امروزه اقداماتی برای مقاومت کابینت‌های چوبی در برابر موریانه انجام می‌شود.

 

  • کابینت‌های پلی وود

پلی وود یا کامپوزیت‌های چوبی پلاستیکی از صفحات چوبی فشرده‌شده با رزین ساخته می‌شوند. این ماده اگرچه کمی گران‌قیمت است اما فواید زیادی در آشپزخانه به همراه دارد. کابینت‌های پلی وود در برابر آب و رطوبت کاملاً مقاوم هستند و استحکام بالایی در برابر ضربات و فشار فوقانی دارند. کابینت پلی وود در بازار با نام کابینت ضد آب نیز شناخته می‌شود و به نسبت کابینت‌های چوبی ارزان‌تر است.

 

  • کابینت MDF

ام دی اف از الیاف کوچک چوبی ساخته‌ شده که با کمک رزین های داغ به هم فشرده می‌شوند. با ورود مواد جدید به صنعت کابینت سازی، در حال حاضر MDF از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است و به‌ نوعی اقتصادی محسوب می‌شود. ازآنجایی ‌که MDF یک چوب مصنوعی یا مهندسی است، شانس بیشتری برای مقاومت در برابر رطوبت و موریانه‌ها دارد. مزیت بزرگ ام دی اف، تنوع رنگ و شکل آن است که سازگاری با سبک‌های مختلف آرایه‌گری را ممکن می‌کند.

 

  • کابینت‌های گلاس High Gloss

شباهت ساختاری زیادی به ام دی اف دارد. این ماده از یک مغزی MDF با روکش پلکسی گلاس ساخته می‌شود و سطحی بسیار شفاف دارد. های گلاس در برابر عوامل محیطی نظیر رطوبت هوا، آب و موریانه مقاوم است و البته قیمت بیشتری از  MDF  دارد. همین روکش پلاستیکی موجب تنوع رنگ بالای‌های گلاس هم می‌شود. البته معمولاً برای کاهش قیمت ورق‌های High Gloss  تنها از یک سمت آن‌ها را باروکش پلکسی گلاس می‌پوشانند و از سمتی که در داخل کابینت قرار دارد تنها از روکش ملامینه برخوردار است.

 

  • کابینت‌های PVC

پی‌وی‌سی ماده‌ای پلاستیکی و ارزان ‌قیمت است که پیش از کابینت سازی تقریباً در تمام بخش‌های صنعت ساختمان مورد استفاده گسترده قرار گرفته است. کابینت‌های PVC در مقایسه با MDF از تنوع رنگ بالاتر، طول عمر بیشتر، وزن کمتر و قابلیت ساخت و نصب راحت‌تری برخوردارند. افزون بر این، PVC ها به نسبت کابینت‌های چوبی از مقاومت بیشتری در برابر فشار و ضربات برخوردارند و عایق حرارتی خوبی هم محسوب می‌شوند. ضد خش بودن و مقاومت در برابر رطوبت و آب نیز از دیگر ویژگی‌های کابینت پی‌وی‌سی هستند. هرچند به عقیده برخی کابینت پی وی سی از زیبایی کمتری نسبت به کابینت‌های چوبی و استیل برخوردار است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”مقایسه کابینت مدرن و کلاسیک ” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Fchobindecor.com%2Fmodern-classic%2F|title:%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87%20%DA%A9%D8%A7%D8%A8%DB%8C%D9%86%D8%AA%20%D9%85%D8%AF%D8%B1%D9%86%20%D9%88%20%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3%DB%8C%DA%A9%D8%9F||”][/vc_column][/vc_row]

چوبین دکور
1234

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.