پنتری

پنتری در آشپزخانه

پنتری

پنتری در لغت ، از کلمه ی (pan)  که به فرانسوی (نان) معنا میشود . در آن دوران پنتری یک اتاق سرد و تاریک بوده به حساب می آمده است که در آن فقط مواد غذایی فاسد شدنی نان و کیک و…. نگه داری میشده است . ولی امروزه پنتری ، مفهموم بسیار گستره تر و متفاوت تری را به خود گرفته است و به در خانه های مدرن عضوی لازم به حساب می آید .

اگر بخواهیم پنتری را به طور کلی تعریف کنیم میتوانیم بگوییم پنتری به فضای کوچکی از خانه یا آشپزخانه است که با مجموعه ای از قفسه هایی با سایزهای متغیر و متفاوت به یک فضای کاربردی و مفید بَدَل میشود . در این قفسه ها ظروف کناری و مواد خوراکی فاسدنشدنی نگه داری میشود .

پنتری به طور معمولی یا به شکل طاقچه یا طبقات و یا پارتیشن ساخته میشود .

پنتری زیر سینک

چرا استفاده از پنتری کار را برای فرد آشپز راحت تر میکند ؟

!.  به طور معمول پنتری نزدیک به آشپزخانه ساخته میشود و این عمل باعث میشود که لوازم مورد استفاده ی آشپز دم دستش باشد و در کارش دیگر خللی وارد نمیشود.

  1. در قفسه های این مدل چون فضا باز است شما به همه لوازم چیده شدن در آن مسلط هستید ؛ و دیگر نیازی نیست برای پیدا کردن یک ظرف یا مواد غذایی خاصی کل قفسه ها را بهم بریزید و وقت زیادی را صرف دوباره چیدنشان صرف کنید.
  2. فضای اضافه ای که به دست می آورید به شما این اجازه را میدهد که مواد غذایی (فاسد نشدنی) بیشتری تهیه کنید و در قفسه های خود انبار کنید .
  3. در بسیاری از خانه ها قسمت هایی دیده میشود که به صورت عام “پرتی” نامیده میشوند و در حالی که یک بخش از خانه را مشغول کرده اند اما کارایی خاصی ندارند ؛ پس با استفاده از پنتری با ابعاد و سایزهای سفارشی میتوانید از این قسمت ها عملکرد مورد نیاز را دریافت کنید.
  4. جلوگیری از شلوغی و نامنظمی اشپزخانه.

پنتری در آشپزخانه

انواع پنتری

  1. زیر سینک

کابینت های زیر سینک به دلیل وجود لوله های آب و فاضلاب ، یا بدون استفاده میمانند یا تبدیل به یک انباری نامنظم وسایل تبدیل میشود . اما با استفاده از قفسه های کوچک و یک طراحی خلاقانه میتواند بهترین استفاده را از آن کرد .

همینطور میتوان از کشوهای حالت c  استفاده شود ، در این نوع کشوها پیشنهاد میشود که در کشو درچه ی بازشویی طراحی کنید که بتوانید در آن وسایل مخصوص شست و شو را قرار دهید .

پنتری زیر سینک

  1. کشوهای چسبیده به زمین

به طول معمول در طراحی های کابینت ، دیده میشود که از لبه های پایینی کابینت تا زمین 15 سانت فاصله وجود دارد ؛ این فاصله به عنوان یک فضای بلااستفاده حساب می آید. در برخی آشپزخانه های کوچک همین 15 سانت فاصله ، با یک طراحی درست و زیبا بسیار کارآمد هستند.

برای اینکار فقط کافی است که این فاصله را با کشوهای چسبیده به زمین پوشاند . هرچند افراد سختگیر ، بر این باورند که این کشوهای پنتری مانع شست و شوی کف میشود ؛ اما در حقیقت افرادی که آشپزخانه های کوچک دارند حتما از این فضای اضافی استقبال میکنند.

 

  1. فضای خالی کنار یخچال

همیشه در ساخت کابینت یک فضای فرضی برای یخچال در نظر گرفته و خالی میماند. ولی اگر یخچال شما از این فضا ابعاد کوچکتری داشته باشند ، باعث میشود یک تیکه از آشپزخانه بلااستفاده بماند. برای این مشکل میتوان از پنتری کشوهای متحرک استفاده کرد .

پنتری برای فضای خالی کنار یخچال

  1. تبدیل گوشه ها به طبقات یکسره

در بسیاری از کابینت ها ، گوشه های آن فضای دلنشینی و دم دستی را به ما نمیدهد . برای این مشکل میتوان آن را میتوان آن را به یک پنتری تبدیل کرد.

پنتری برای طبقات

  1. میز های کشویی

فضایی که میز های غذاخوری اشغال میکنند همیشه برای آشپزخانه مشکل ساز بوده است ، زیرا یا جلوی رفت و آمد را میگیرین یا همیشه افراد مجبور اند آن را جا به جا کنند . اما با نصب میزهای کشویی که در خود کابینت به عنوان پنتری ، در زمان جمع بودن جا میشود ، این مشکل به بهترین شکل از بین میرود.

پنتری میز کشویی

چوبین دکور
1234

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.